Co z bankami w Polsce? NBP wskazał na główny czynnik ryzyka

- System bankowy pozostaje stabilny, jednak ogólna ocena stabilności krajowego systemu finansowego pogorszyła się - czytamy w opublikowanym w piątek "Raporcie o stabilności systemu finansowego" Narodowego Banku Polskiego.

"Głównym ryzykiem dla stabilności krajowego sektora bankowego pozostaje ryzyko prawne portfela mieszkaniowych kredytów walutowych. Jednak podjęte przez banki działania zaradcze, w tym utworzone rezerwy i zawierane ugody, zwiększają odporność banków na to ryzyko" - ocenił NBP.

Spory prawne zagrożeniem dla banków?

NBP podkreślił, że w ostatnim okresie wiele wyzwań dla stabilności systemu finansowego w Polsce ma swoje źródło w podważaniu obowiązujących rozwiązań prawnych i regulacyjnych lub ich asymetrycznym stosowaniu wobec różnych uczestników rynku.

"Dotyczy to w szczególności niektórych aspektów walutowych kredytów mieszkaniowych oraz powszechnych wakacji kredytowych dostępnych dla mieszkaniowych kredytobiorców złotowych bez względu na ich sytuację finansową. W ostatnim okresie pojawiają się próby podważania, obowiązujących i niekwestionowanych przez wiele lat, umów złotowych kredytów mieszkaniowych opartych na wskaźniku WIBOR. Nasilanie się tego zjawiska może podważać zaufanie do instytucji kredytu ze szkodą dla wzrostu gospodarczego" - czytamy w raporcie.

Reklama

"Osłabianie instytucji kredytu" - realny problem


Kontynuacja zjawiska osłabiania instytucji kredytu może stanowić czynnik ryzyka dla stabilności finansowej w przyszłości - podał w półrocznym raporcie o stabilności finansowej Narodowy Bank Polski.

"W ostatnim roku pojawiło się zjawisko osłabiania instytucji kredytu stanowiącego jedno z głównych źródeł finansowania gospodarki. Przejawem takiej postawy są powszechne wakacje kredytowe dostępne dla osób fizycznych bez względu na ich sytuację finansową oraz pojawiające się próby podważenia kredytów opartych o stawkę WIBOR. Kontynuacja takiej sytuacji może stanowić czynnik ryzyka dla stabilności finansowej w przyszłości" - napisano.

Sektor bankowy pozostaje odporny, ale bilans ryzyka pogarsza się - podał w półrocznym raporcie o stabilności finansowej Narodowy Bank Polski. Według banku centralnego kapitały banków są wystarczające do zaabsorbowania strat wynikających z realizacji nawet skrajnych scenariuszy makroekonomicznych.

"Sektor bankowy pozostaje odporny, ale bilans ryzyka pogarsza się. Gorsze perspektywy makroekonomiczne tworzą niesprzyjające warunki działania dla polskiego systemu finansowego. Ponadto, zmienne uwarunkowania prawne i regulacyjne stanowią źródło niepewności i dodatkowych obciążeń dla banków" - napisano.

NBP uspokaja: Kapitały banków są wystarczające

"Kapitały banków są wystarczające do zaabsorbowania strat wynikających z realizacji nawet skrajnych scenariuszy makroekonomicznych. Również sytuacja płynnościowa w skali sektora pozostaje stabilna" - dodano.

NBP zaznacza, że nowym zjawiskiem w sektorze bankowym może okazać się istotne obniżenie nadwyżki kapitałowej ponad łączne wymogi. Może to ograniczać skłonność i zdolność banków do finansowania gospodarki.

Zobacz także:

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: bank | kredyt
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »