Coraz bliżej podwyżki VAT na budownictwo
22 marca rząd chce zamknąć obszar negocjacyjny "podatki", co oznacza, że ministrowie zgodzili się na propozycje UE dotyczące podniesienia VAT-u. Nie tak dawno rząd zapewniał, że 22-procentowy podatek nie jest konieczny. Czechy przeforsowały okres przejściowy na VAT w budownictwie. Minister infrastruktury Marek Pol, gość "Faktów", uważa, że nie jest to żaden sukces.
"U nas stawki VAT 7-procentowe dotyczą nie tylko projektowania, nie tylko sprzedaży mieszkań, ale także materiałów budowlanych. Czesi uzyskali również okres przejściowy na wykonanie usług budowlanych i to w odniesieniu do mieszkań. To rozwiązanie jest stosunkowo łatwe do uzyskania. My chcemy uzyskać znacznie poważniejsze możliwości, ponieważ my jesteśmy krajem, który - jeśli chodzi o ilość budowanych mieszkań, ilość mieszkań, które mamy na 1000 mieszkańców - jest za wieloma krajami w Europie. Jesteśmy w stanie bez żadnych problemów budować większość mieszkań, które się dzisiaj buduje, w oparciu o taki sam VAT, jaki mamy dzisiaj, ponieważ ustawodawstwo unijne przewiduje, że dla mieszkań społecznych możemy pobierać VAT obniżony. Nam natomiast chodzi o to, abyśmy cały obszar budownictwa objąć obniżonym VAT-em" - uważa minister.
Pol podkreślił, że nawet jeśli wzrośnie VAT na budownictwo, to jego pomysły na rozwój gospodarki nie trafią do kosza. Poza tym przypomina, że zamknięcie rozdziału "podatki" nie oznacza, że nie można do niego wrócić podczas innej sesji negocjacyjnej.