Reklama

Coraz więcej Niemców nie płaci za prąd

Ten, kto zalega firmie energetycznej w Niemczech co najmniej 100 euro, musi liczyć się z odcięciem prądu. Rośnie liczba takich przypadków.

Niezapłacone rachunki za energię elektryczną doprowadziły w 2017 r. do częściowego odcięcia prądu w przypadku 344 tys. gospodarstw domowych w Niemczech. Jest to o 14 tys. więcej niż rok wcześniej, wynika ze sprawozdania monitorującego federalnej agencji ds. sieci, na który powołuje się agencja prasowa DPA.

Reklama

Najczęściej do odcięcia prądu, bo aż w 98 tys. przypadków, dochodziło w Nadrenii-Płn. Westfalii.

4,8 mln dłużników

W ubiegłym roku dostawcy energii zagrozili odcięciem od energii elektrycznej 4,8 mln Niemców. Z tego siedem procent zostało jej rzeczywiście pozbawione. "Zachodzi przypuszczenie, że groźba odcięcia prądu w wielu przypadkach prowadzi do uregulowania płatności" - wynika z raportu agencji ds. sieci. Wskazuje się w nim również na ilość czasu oraz wysoki nakład finansowy, gdy odcięcie energii elektrycznej jest egzekwowane na drodze sądowej.

W Niemczech może dojść do wstrzymania dostaw energii, gdy odbiorca zalega z należnością w wysokości co najmniej 100 euro oraz otrzymał pisemne powiadomienie o zamiarze odłączenia prądu. Zanim jednak do tego dojdzie, dostawca energii musi poinformować o tym zamiarze, dając tym samym odbiorcy ostatnią szansę na uregulowanie rachunku.

Zarówno pisemne upomnienie, jak i odcięcie oraz ponowne włączenie prądu związane jest z dodatkowymi opłatami.

dpa/jar, Redakcja Polska Deutsche Welle

Dowiedz się więcej na temat: rachunki za prąd

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »