CPK odkupuje tereny pod pierwszy odcinek kolei. Są już chętni do zbycia

Trwają przygotowania do nabycia nieruchomości pod linię kolejową Warszawa - Łódź, która będzie jednym z kluczowych elementów Centralnego Portu Komunikacyjnego - informuje w wydanym komunikacie spółka CPK. Część właścicieli, do których skierowano propozycję w ramach Kolejowego Programu Dobrowolnych Nabyć (KPDN), zgłosiła już chęć sprzedaży domów i terenów. Odcinek ma zostać oddany do użytku za osiem lat.

Linia kolejowa nr 85 z Warszawy do Łodzi to najbardziej zaawansowana inwestycja kolejowa w ramach projektu CPK. Ma być pierwszym oddanym do użytku fragmentem "Y" - linii Kolei Dużych Prędkości łączącej Warszawę z Łodzią, która w okolicy Sieradza rozgałęziać się będzie w kierunku Poznania oraz Wrocławia. Pociągi na tej trasie mają osiągać prędkość 300-320 km/h.

Cały 480-kilometrowy projekt będzie budowany etapami. Pierwszy, z Warszawy do Łodzi, ma zostać oddany do użytku do 2032 r. i zbiec się w czasie z przeniesieniem ruchu lotniczego na lotnisko w Baranowie. Budowa całej linii ma zaś zostać zakończona w 2035 r. - deklaruje CPK. Uzupełnią ją odcinki Łódź - Wrocław i Sieradz - Poznań. 

Reklama

Preferencje dla ochotników

Podobnie, jak w przypadku obszaru, na którym ma powstać nowy port lotniczy, właściciele nieruchomości, które są położone na terenie przyszłej linii kolejowej łączącej Warszawę z Łodzią otrzymali możliwość przystąpienia do programu dobrowolnych nabyć gruntów - informuje spółka. Część z tych, do których została skierowana taka propozycja, zgłosiła już chęć sprzedaży nieruchomości. 

Chcąc zachęcić do sprzedaży ziemi, spółka CPK zaoferowała specjalny program wykupu nieruchomości na preferencyjnych warunkach - Kolejowy Program Dobrowolnych Nabyć (KPDN). "Osobom zbywającym nieruchomości w trybie dobrowolnym przysługują dodatki do wyceny na poziomie 140 proc. wartości budynku i 120 proc. wartości gruntu" - informuje spółka. 

Możliwe jest też zbycie gospodarstw z rentą lub zamiana mienia na nieruchomości położone w innych lokalizacjach. Ich wycena uwzględnia wartość odtworzeniową nieruchomości bez stopnia zużycia. "Na przykład za 100-metrowy dom z lat 60. spółka zapłaci jak za nowy o takiej samej wielkości" - czytamy w komunikacie. Mieszkańcom przysługuje także sfinansowanie przez CPK przeprowadzki i obsługi prawnej całej procedury. 

Umowy jeszcze w tym roku

Ci, którzy jeszcze nie odpowiedzieli na zaproszenie, wciąż mogą przystąpić do programu. "Spółka planuje rozpocząć spotkania z właścicielami nieruchomości na przełomie trzeciego i czwartego kwartału 2024 r. i przed zakończeniem roku zawrzeć z nimi akty notarialne" - czytamy w wydanym komunikacie. Zasady nabywania nieruchomości zostały określone w ustawie o Centralnym Porcie Komunikacyjnym z maja 2018 r. 

W ramach Programu CPK ma powstać m.in. centralne lotnisko, zlokalizowane pomiędzy Warszawą i Łodzią, oraz system Kolei Dużych Prędkości. Nowy port lotniczy ma być początkowo przystosowany do obsługi 34 mln pasażerów rocznie i zaprojektowany w taki sposób, by w perspektywie długoterminowej mógł być elastycznie rozbudowywany, zgodnie z potrzebami i prognozami rozwoju rynku. Szacowany koszt inwestycji wynieść ma do 2032 r. 131,7 mld zł.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: CPK | linia kolejowa | Warszawa | Łódź | wykup
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »