Czas na e-studenta
Dnia 30 października 2007 roku weszło w życie rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 września 2007 roku w sprawie warunków, jakie muszą być spełnione, aby zajęcia dydaktyczne na studiach mogły być prowadzone z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość (Dz. U. Nr 188, poz. 1347).
Oznacza to, że zajęcia dydaktyczne mogą być prowadzone nie tylko w trybie dotychczasowym, czyli stacjonarnym bądź zaocznym, ale również mogą odbywać się z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość na wszystkich kierunkach studiów, po wcześniejszym uwzględnieniu ich specyfiki na wszystkich poziomach kształcenia na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych.
Uczelnie, które chcą przystąpić do tego, aby prowadzić zajęcia dydaktyczne musi spełniać łącznie aż 6 warunków łącznie. Jako pierwszy z nich w rozporządzeniu wymieniony pozostaje warunek posiadania kadry nauczycieli akademickich przygotowanych do prowadzenia zajęć dydaktycznych z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Ponadto uczelnia zobligowana jest do zapewnienia dostępu do infrastruktury informatycznej i oprogramowania, które umożliwiają synchroniczną i asynchroniczną interakcję pomiędzy studentami i nauczycielami akademickimi. Szkoła wyższa musi zapewnić również materiały dydaktyczne opracowane w formie elektronicznej, a także zapewnić każdemu studentowi możliwość osobistych konsultacji z prowadzącym zajęcia dydaktyczne w siedzibie uczelni.
Ostatnie dwa warunki wydają się mieć największe znaczenie w uznaniu tej nowoczesnej formy kształcenia w Polsce. Zgodnie z tymi warunkami uczelnia ma zapewnić bieżącą kontrolę postępów w nauce studentów, weryfikację wiedzy i umiejętności, w tym również poprzez przeprowadzenie zaliczeń i egzaminów kończących zajęcia dydaktyczne z określonego przedmiotu w siedzibie uczelni, a także bieżącą kontrolę aktywności prowadzących zajęcia. Weryfikacja wiedzy oraz nabytych umiejętności studentów będzie prowadzona w sposób, który zapewni realizację wymagań określonych w standardach kształcenia dla poszczególnych kierunków studiów oraz poziomów kształcenia. Przewidziany został również tryb przeprowadzenia egzaminów dla studentów, który przebywają poza granicami kraju. W takim przypadku uczelnia przeprowadza egzaminy dla takich studentów siedzibie uczelni lub za granicą ? w obecności uprawnionego przedstawiciela uczelni. Studenci, którzy przebywają za granicą są zobowiązani do odbycia konsultacji z wykładowcami uczelni, które obejmą przynajmniej 15 godzin zajęć w ciągu semestru.
Uczelnia jest również zobligowana do zorganizowania cyklu szkoleń dla studentów przygotowujących się do udziału w zajęciach dydaktycznych, które będą prowadzone z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.
Uczelnia może rozpocząć prowadzenie nowoczesnej formy zajęć dydaktycznych z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość po uzyskaniu potwierdzenia spełnienia łącznie powyższych warunków. Takie potwierdzenie wydawane jest przez ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego, po wcześniejszym zasięgnięciu opinii Państwowej Komisji Akredytacyjnej.