Czerwone logo śni się dłużnikom

Spółdzielnie mieszkaniowe od dawna ostrzegały, że kto zalega z czynszem może w końcu trafić do rejestru dłużników niewypłacalnych, a to z kolei oznacza problemy z zaciągnięciem kredytu. Lokatorzy zwykle puszczali te pogróżki mimo uszu. Do czasu...

Sądny dzień urządziła spółdzielczej administracji rodzina niepoprawnych dłużników. Zalegający z czynszem lokatorzy SM Donata w Gliwicach wściekli się, bo zostali wpisani do Krajowego Rejestru Dłużników i bank odmówił im kredytu - opisuje "Dziennik Zachodni".

- Strasznie krzyczeli - przyznaje Jadwiga Grandys z działu czynszów SM Donata.

Kilkaset spółdzielni mieszkaniowych w kraju znalazło wreszcie sposób na niepoprawnych lokatorów, którzy choć mogą, nie płacą. Wcześniej prezesi negocjowali, prosili o wpłatę w ratach, godzili się na zwłokę. Sprawy trafiały do sądu, obrastały kosztami, w tym komorniczymi, eksmisje udawały się lub nie.

Reklama

Teraz zarządy spółdzielni, bojąc się utraty płynności finansowej i odcinania im wody czy ciepła, poszły inną drogą. Świeżo rozpoczęta współpraca z KRDpolega na tym, że jeśli lokator zalegał np. dwa miesiące z opłatami - wysyłają mu wezwanie do uregulowania należności. Potem w skrzynce pojawi się powiadomienie o zamiarze wpisania do KRD - na specjalnym druku dostarczonym przez Rejestr.

- Na ludzi działa już samo czerwone logo KRD- mówi Cezary Pokryszka, prezes gliwickiej SM Donata.

Niektórzy lokatorzy w panice pojawiają się w administracjach z zaległymi kwotami w garści. Oporni znajdą się w Rejestrze, a wtedy koniec z promocyjnymi telefonami komórkowymi, kredytami, zakupami na raty, dostępem do kablówki czy internetu.

Ich nazwisko w KRD świadczy o notorycznym zaleganiu z płatnościami. Ten bicz działa rewelacyjnie. Już w najbliższych dniach o groźbie wpisania do KRD będą w wielu śląskich spółdzielniach informowały specjalne rysunki.

Problem jest jednak głębszy: mieszkańcy województwa śląskiego królują w całej Polsce wśród niepoprawnych dłużników. Co siódma złotówka (14 proc.) nie trafiła na czas do kasy województwa. Gorszego wyniku nie ma w kraju nikt. Taka nierzetelność w słynącym z uczciwości regionie? Prezesi spółdzielni są jednomyślni: dla niektórych mieszkanie na cudzy koszt to wręcz styl życia.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o Krajowym Rejestrze Długów sprawdź tutaj

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: spółdzielnia mieszkaniowa | logo | lokatorzy | czerwony
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »