Czeski koncern szuka nabywców na elektrociepłownie w Polsce. Zaostrzenie kursu na zeroemisyjność

CEZ, czyli czeskie przedsiębiorstwo energetyczne zajmujące się głównie produkcją i sprzedażą energii elektrycznej i ciepła, zamierza pozbyć się części posiadanych w Polsce aktywów. Chodzi o spółki CEZ Skawina, CEZ Chorzów, CEZ Produkty Energetyczne Polska oraz CEZ Polska, których sprzedaż ma być realizowana w ramach strategii dekarbonizacji. W przeprowadzeniu transakcji Czechom pomaga ING Bank. Okazuje się, że to kolejna próba znalezienia kupców na elektrociepłownie.

Sprzedaż polskich spółek ma pomóc Czechom w realizacji strategii dekarbonizacji - koncern chce być zeroemisyjny do 2040 r. - CEZ rozważa możliwość sprzedaży wybranych polskich aktywów: CEZ Skawina, CEZ Chorzów, CEZ Produkty Energetyczne Polska oraz CEZ Polska, i rozważy oferty ich zakupu - wynika z ogłoszeń zamieszczonych we wtorkowych wydaniach "Pulsu Biznesu" i "Dziennika Gazety Prawnej".

Czeski koncern chce sprzedać elektrociepłownie na Śląsku i w Małopolsce

CEZ poinformował w komunikacie, że dezinwestycja wpisuje się w strategię biznesową grupy skupiającą się na dekarbonizacji portfela produkcyjnego i osiągnięciu zerowej wartości netto do roku 2040. 

Jak podano, polskie aktywa CEZ obejmują dwie elektrociepłownie (CHP), zlokalizowane w regionie Śląska (Chorzów) i Małopolski (Kraków), o łącznej mocy zainstalowanej 568 MWe i 1.088 MWt. Aktywa te obejmują także dwie spółki świadczące specjalistyczne usługi wsparcia w obszarach zarządzania produktami ubocznymi, komunikacji, handlu i usług korporacyjnych. 

Reklama

CEZ Chorzów jest jednym z głównych dostawców ciepła dla stolicy woj. śląskiego, a CEZ Skawina dla Krakowa i Skawiny. 

Jak podaje "Rzeczpospolita", Czesi chcieli sprzedać elektrociepłownie i aktywa węglowe już w 2020 r., jednak wówczas się to nie udało. 

Grupa nie wycofuje się z Polski. Nadal będzie działać w branży energetycznej

- Sprzedaż nie dotyczy spółek świadczących szeroko pojęte, nowoczesne usługi energetyczne CEZ w Polsce (tj. CEZ Energo Polska i spółki należące do Grupy Elevion), które pozostają rdzeniem działalności CEZ, przy czym grupa CEZ nadal znacząco wzmacnia i zwiększa swoją obecność w tym obszarze działalności w Polsce - napisano w ogłoszeniu. 

- CEZ chce utrzymać i dalej rozwijać tylko te polskie spółki, które nastawione są na świadczenie nowoczesnych usług energetycznych (ESCO) - należą do nich CEZ Energo Polska i spółki z Grupy Elevion, które oferują kompleksowe rozwiązania w zakresie dekarbonizacji i efektywności energetycznej. W Polsce Grupa Elevion jest obecnie reprezentowana przez cztery spółki zależne (Euroklimat, Metrolog, OEM Energy i TRiM-tech) - dodano w komunikacie.

Wyrazić zainteresowanie nabyciem aktywów można za pośrednictwem poczty elektronicznej wysłanej na adres banku inwestycyjnego: project.wisla.external@ing.com, do 2 kwietnia 2024 do godziny 12:00 CET. W komunikacie podano, że po badaniu rynku zainteresowani inwestorzy zostaną poproszeni o przedstawienie niewiążących ofert

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: elektrociepłownia | CEZ a.s. | sprzedaż
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »