Czwarty operator komórek

Najmocniejszy kandydat na czwartego operatora komórek, Tele2, na razie nie komentuje zapowiedzi URTiP. Pozostali szukają partnera i pieniędzy.

Najmocniejszy kandydat na czwartego operatora komórek, Tele2, na razie nie komentuje zapowiedzi URTiP. Pozostali szukają partnera i pieniędzy.

Tele2, uważane przez analityków za najmocniejszego z kandydatów na czwartego operatora, którzy dotychczas się ujawnili, na razie wstrzymuje się z komentowaniem środowego wystąpienia prezesa Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty (URTiP), dotyczącego rozdysponowania wolnych częstotliwości dla telefonii mobilnej. Szef URTiP zapowiedział oddzielne przetargi na UMTS i GSM, w których będą mogli wziąć udział trzej obecni operatorzy komórek. Cena ma być warunkiem istotnym, choć nie rozstrzygającym, a nowy operator musi zbudować własną sieć.

Reklama

Giełdowa Netia nadal jest dobrej myśli. Interesuje ją UMTS.

Đ Oczywiście łatwiej byłoby wygrać ten przetarg, gdyby nie brali w nim udziału obecni operatorzy. Ich uczestnictwo nie musi jednak przesądzać o wyniku. Na razie trudno ocenić, jak istotnym elementem całego przedsięwzięcia będzie cena. Najpierw trzeba zbudować biznesplan - mówi Wojciech Mądalski, prezes Netii.

Tylko z partnerem

- Od początku liczyliśmy się z tym, że wejście na rynek telefonii mobilnej będzie wiązało się z koniecznością zbudowania własnej infrastruktury. Dlatego też zawsze podkreślaliśmy, że jeśli zdecydujemy się na start w przetargu, to tylko z partnerem zainteresowanym strategicznie tutejszym rynkiem i dysponującym odpowiednimi środkami. Zdajemy sobie sprawę, że finansowa skala przedsięwzięcia to nie nasza liga. Nasze roczne obroty wynoszą poniżej 1 mld zł, a w grę wchodzą inwestycje powyżej 1 mld EUR - dodaje Wojciech Mądalski.

Prezes Netii zapewnia, że prowadzi rozmowy z potencjalnym partnerem. Nie ujawnia jednak, co to za gracz. Prawdopodobnie nie chodzi o Tele2, z którym - w opinii analityków - Netia mogłaby podjąć współpracę. Wojciech Mądalski takiego partnerstwa jednak nie wyklucza.

- Myślę, że międzynarodowe Tele2 dysponuje wystarczającą siłą finansową. My mamy do zaoferowania infrastrukturę, 400 tys. klientów, rozwiniętą organizację i znajomość rynku - mówi szef Netii.

Kawałek sieci

Rezonu nie traci też OSP Polpager, operator radiowej sieci Sferia.

- Przyjęliśmy do wiadomości to, co ogłosił prezes URTiP. Czekamy na dalsze szczegóły dotyczące m.in. roamingu wewnętrznego. Jesteśmy zdeterminowani, żeby wystartować po wolne częstotliwości, ale zastrzegamy sobie prawo do ostatecznych decyzji do chwili ogłoszenia szczegółowych warunków przetargu - mówi Jacek Szymoński, główny udziałowiec OSP Polpager.

- Jeśli warunki przetargu będą stwarzały szansę rozwoju czwartemu operatorowi, na pewno wystartujemy - dodaje Władysław Bawiec, prezes operatora.

Szef OSP Polpager podkreśla, że spółka nie jest zainteresowana ,,rzezią finansową".

- Na pewno nie wdamy się w licytację. Natomiast jeśli na rynek będzie można wejść za rozsądną cenę, będziemy gotowi to zrobić i wybudować własną sieć. Jesteśmy w trakcie rozmów zmierzających do pozyskania środków na tę inwestycję - zapewnia.

Jego zdaniem, spółkę interesują częstotliwości GSM 1800, w przypadku których regulator dopuszcza budowę sieci pokrywającej tylko wybrane lokalizacje w kraju.

- Oczywiście roaming krajowy to warunek konieczny - dodaje Władysław Bawiec.

Puls Biznesu
Dowiedz się więcej na temat: tele2 | komorka | OSP | operator
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »