Reklama

Czy i jak opodatkować zakupy na eBayu i Amazonie?

W przypadku zakupu sprzętu fotograficznego na zagranicznych aukcjach internetowych (typu Ebay, Amazon) od podmiotu zagranicznego, miejscem dokonania czynności jest Polska, jeżeli podatnik licytował towar będąc przy komputerze w Polsce - wynika ze stanowiska Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (dalej "organ podatkowy").

Dodatkowo, organ podatkowy podkreślił, że dla rozpoznania miejsca dokonania takiego rodzaju czynności znaczenie ma miejsce złożenia oświadczenia woli o przystąpieniu do umowy, czyli wylicytowanie danej rzeczy, złożone przez kupującego (interpretacja indywidualna z dn. 24.05.2010 r. dotycząca opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych [dalej "PCC"] transakcji dokonywanych za pośrednictwem internetu - sygn. akt IPPB2/436-78/10-2/AF).

Reklama

Stan faktyczny, którego dotyczyła interpretacja wyglądał następująco: wnioskodawca prowadził działalność gospodarczą w zakresie handlu internetowego używanym sprzętem fotograficznym, zarówno na aukcjach krajowych, jak i zagranicznych (eBay), gdzie kupował on sprzęt od osób fizycznych.

W związku z wątpliwościami odnośnie miejsca opodatkowania takich transakcji PCC, wnioskodawca zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, jak rozpoznać miejsce dokonania transakcji w przypadku zagranicznych aukcji internetowych, a także czy zakup na eBay podlega opodatkowaniu PCC? Zdaniem wnioskodawcy, zakupy dokonywane na zagranicznych aukcjach internetowych (eBay) nie są opodatkowane PCC, bowiem miejscem dokonania czynności (miejscem położenia rzeczy) nie jest terytorium Polski.

Organ podatkowy nie podzielił stanowiska wnioskodawcy, wskazując w odpowiedzi (interpretacji indywidualnej), iż zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a oraz art. 1 ust. 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (dalej "ustawa o PCC"), opodatkowaniu PCC podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany, jeżeli rzeczy będące ich przedmiotem znajdują się na terytorium Polski albo ich nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Polski i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Polski.

Stawki PCC W zależności od dokonanej czynności cywilnoprawnej, stawka podatku PCC może wynosić: 0,1 proc., 0,5 proc., 1 proc., 2 proc., 19 zł. Jeżeli przedmiotem opodatkowania są rzeczy lub prawa, których dotycząca czynność prawna objęta jest różnymi stawkami podatkowymi - podatek pobierany jest według stawki najwyższej. Jeżeli jedna ze stron czynności cywilnoprawnych jest zwolniona z podatku - stawka pomniejszona zostaje o 50 proc. z wyjątkiem umów spółki.

Bez podatku rzeczy ruchome do 1000 zł

Ponadto, organ podatkowy przypomniał, iż zwolnione z opodatkowania są umowy sprzedaży rzeczy ruchomych, jeżeli podstawa opodatkowania nie przekracza 1000 zł (art. 9 pkt 6 ustawy o PCC). W przypadku umów zawieranych przez Internet należy odwołać się do treści art. 70 § 2 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym w razie wątpliwości umowę poczytuje się za zawartą w miejscu otrzymania przez składającego ofertę oświadczenia o jej przyjęciu, a jeżeli dojście do składającego ofertę oświadczenia o jej przyjęciu nie jest wymagane albo oferta jest składana w postaci elektronicznej - w miejscu zamieszkania albo w siedzibie składającego ofertę w chwili zawarcia umowy.

Podsumowując, dla rozpoznania miejsca dokonania (zawarcia) umowy sprzedaży na zagranicznych aukcjach internetowych istotne jest miejsce złożenia oświadczenia woli o przystąpieniu do umowy, czyli wylicytowanie danej rzeczy, dokonane przez kupującego. Nie ma przy tym znaczenia, czy miejsce położenia wylicytowanej rzeczy znajduje się w Polsce, czy też poza jej granicami. Konsekwentnie, organ podatkowy uznał, iż w stanie faktycznym będącym przedmiotem wniosku, miejscem dokonania czynności cywilnoprawnej będzie Polska, ponieważ wnioskodawca biorąc udział w aukcji, licytuje towary będąc przy komputerze w Polsce. Tym samym, zakup sprzętu na internetowych aukcjach zagranicznych przez wnioskodawcę opodatkowany był PCC, jeżeli wartość transakcji przekroczyła 1000 zł.

Kancelaria Prawna M. Szulikowski i Partnerzy

Podstawa prawna:

  1. Ustawa z dn. 9.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych - tekst jedn. Dz.U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 z późn. zm.
  2. Ustawa z dn. 23.04.1964 r. Kodeks cywilny - Dz.U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.

Pobierz: program PIT 2010

Dowiedz się więcej na temat: zakupy | w polsce | miejscem | stanowiska | eBay | opodatkowanie | ze | umowy | aukcja internetowa

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »