Czy odkryją wody termalne w Beskidzie Niskim?
Gmina Sękowa czeka na ocenę wniosku o dofinansowanie odwiertu badawczego, który ma potwierdzić istnienie wody termalnej na terenie powiatu gorlickiego. Wniosek rozpatruje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska.
Zgodnie z założeniami nowego projektu Polityki Surowcowej Państwa geotermię uznano za priorytet narodowy. Szczególne znaczenie ma pozyskiwanie energii geotermalnej dla celów grzewczych. Jednym z beneficjentów tego programu może być niebawem niewielka gmina w województwie Małopolskim - Sękowa, położona w Beskidzie Niskim blisko granicy ze Słowacją oraz miasto Gorlice.
Sąsiadująca z Gorlicami Sękowa znana była niegdyś z wydobycia ropy naftowej. W 1852 r. powstała tam pierwsza na świecie kopalnia ropy naftowej (w "Pustym Polu" w Siarach koło Gorlic). Teraz na terenie gminy Sękowa trwają poszukiwania innego, bardzo cennego surowca naturalnego, jakim jest woda termalna. O możliwości istnienia wód termalnych w okolicach Gorlic spekulowano już od wielu lat. Analizą zajęli się naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i specjaliści z PGNiG S.A. Badając strukturę skał i biorąc pod uwagę wszelkie uwarunkowania, stwierdzili, że istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo występowania wód geotermalnych na tym terenie.
- W gminie Sękowa istnieją już dwa odwierty: jeden powyżej 5000 metrów, a drugi o głębokości powyżej 3000 metrów. Niemniej, związane były one z wydobyciem ropy naftowej. Dlatego za namową ekspertów zdecydowaliśmy, że w ramach poszukiwania wody termalnej, lepiej będzie wykonać zupełnie nowy odwiert - mówi Małgorzata Małuch, wójt gminy Sękowa. - Zespół ekspercki z AGH pod kierownictwem prof. Wojciecha Góreckiego wskazał odpowiednie miejsce, znajdujące się w centrum Sękowej - wyjaśnia wójt.
Eksperci zrobili także ocenę finansową i ekonomiczną przedsięwzięcia. Wstępnie koszty skalkulowano na 18 mln zł netto.
Na podstawie tych analiz, gmina Sękowa przy wsparciu miasta Gorlice, podjęła decyzję o złożeniu wniosku do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Wniosek przeszedł niedawno ocenę formalną i wiosną będzie już wiadomo, czy można rozpocząć prace związane z wykonaniem odwiertu badawczego w Sękowej. Warto wspomnieć, że NFOŚ przyznaje pieniądze tylko na nowe projekty, a stuprocentowe dofinansowanie inwestycji jest możliwe tylko pod warunkiem wykorzystania wód termalnych do ogrzewania mieszkań. Dlatego gmina Sękowa przygotowała wniosek do NFOŚ właśnie pod tym kątem. Budynki mieszkalne i publiczne zaopatrywane będą w energię cieplną, pozyskaną z wód termalnych. Będzie ona rozprowadzana za pomocą sieci ciepłowniczej, która znajduje się 3 km od miejsca, gdzie mają być prowadzone badania. Gmina Sękowa spodziewa się w niedługim czasie wizytacji komisji NFOŚ, która określi czy warunki do wykonania odwiertu badawczego są odpowiednie.
- Jeśli znajdziemy wodę termalną, nadającą się do wykorzystania, to od razu powstanie instalacja grzewcza potrzebna do ogrzewania mieszkań - głównie tych znajdujących się w Gorlicach. Baseny termalne będą dodatkowym plusem - twierdzi Małuch.
W planach są także realizacje innych inwestycji, bazujących na pozyskanych zasobach wodnych. Rozważane jest wykorzystanie wód do celów rekreacyjnych. Sprzyjałoby to powstaniu aquaparków, czy też basenów geotermalnych, urozmaicających ofertę turystyczną regionu (m.in. ośrodek wypoczynkowy z wodą termalną w Sękowej). Niewykluczone, że wody termalne byłyby wykorzystane do celów rehabilitacyjnych i dziedzin medycyny uzdrowiskowej (na terenie gminy Sękowa znajduje się uzdrowisko Wapienne), szczególnie w przypadku leczenia chorób przewlekłych.
Milena Mosioł, Diana Łętocha