Reklama

Czy Polska może być eksporterem wysokich technologii?

W statystykach, eksport w roku 2016 prognozowany jest na 753,9 mld złotych, co oznaczać będzie wynik o 4,9 proc. wyższy niż w roku 2015. Obecnie, Polska ma najlepsze efekty eksportowe w zakresie m.in. żywności, odzieży, produkcji mebli, łodzi motorowych czy stolarki okiennej. Wiele wskazuje na to, że Polska ma szansę, bycia w czołówce wyścigu wykorzystania nowoczesnych technologii, ale potrzeba inwestycji.

W Europie niekwestionowanym liderem w zakresie innowacyjności nadal pozostaje: Szwajcaria, Wielka Brytania, Szwecja, Finlandia oraz Holandia. Według danych pochodzących z raportu "The Global Innovation Index 2014: Human factor in Innovation" Polska znajduje się na 45. miejscu pod względem innowacyjności wśród 143 przebadanych państw. Polska w tym zestawieniu wyprzedza jedynie Grecję. Pokazuje to, że jeżeli nasz kraj chce być liczącym się państwem w trwającym wyścigu technologicznym musi podjąć działania na rzecz wsparcia obszaru B+R. Według danych PwC, najwięcej produktów będących wynikiem własnych prac B+R, wśród nowych produktów wprowadzanych na rynek, wykazuje właśnie sektor IT (70 proc. wszystkich produktów), następnie producenci pojazdów i maszyn (66 proc.) oraz sektor chemiczny i farmaceutyczny (53 proc.), co świadczy o wysokim potencjale badawczym polskich specjalistów.

Reklama

Polska myśl technologiczna doceniana za granicą

Aktualne tempo światowego rozwoju technologicznego, powoduje że inwestycje w rozwiązania z zakresu IT stają się koniecznością. Polska myśl IT jest ceniona na świecie i eksportowana poza granicę naszego kraju. Nasz kraj jest również znaczącym graczem pod względem outsourcingu IT. - Mamy znakomitych inżynierów i programistów, którzy z powodzeniem konkurują z innymi graczami na globalnym rynku, włączając inżynierów z Indii. Technologie, które powstają w Polsce są eksportowane do największych światowych firm. Jednym z przykładów jest chociażby oprogramowanie DCS podnoszące bezpieczeństwo i automatyzujące pracę w elektrowniach. Dziś, z tego rozwiązania korzysta 80 proc. elektrowni w Polsce - mówi prof. Konrad Świrski, Prezes Transition Technologies.

Ekspansja na zagraniczne rynki

Polskie firmy świadczące usługi z zakresu IT coraz śmielej wkraczają również na zagraniczne rynki, co jest naturalną konsekwencją i kierunkiem ich rozwoju. Analizy PwC dotyczące ekspansji w 2011 roku wskazują, że na wielu zagranicznych rynkach, szczególnie na wschodzie, Polska ma dobrą markę, ponieważ kojarzy się ona z wiarygodnością i wysoką jakością Zachodu. W Azji, polskie produkty oceniane są również pozytywnie i jednoznacznie utożsamiane z Unią Europejską. - Taki stosunek do polskich firm bierze się m.in. z doceniania z jednej strony jakości produktów i usług z zakresu IT, a z drugiej strony atrakcyjne ceny za oferowane usługi oraz rozwiązania - mówi prof. Konrad Świrski.

IT - nasz produkt eksportowy?

Polska słynie na całym świecie ze świetnych produktów spożywczo-rolniczych, mebli czy stolarki okiennej. W obliczu aktualnie panujących trendów technologicznych i wysokiego potencjału polskich specjalistów, nasz kraj ma szanse stać się jednym z głównych graczy w zakresie eksportu technologii IT, a zwłaszcza w zakresie outsourcingu usług. Tym bardziej, że polscy programiści są doceniani przez międzynarodowe korporacje. Ponadto, dodatkowym bodźcem stymulującym do prac nad technologiami powinien stać się wzrost inwestycji w działalność badawczo-rozwojową, prowadzącą do wdrożenia na rynek nowych, atrakcyjnych dla odbiorcy produktów i usług.

Źródło: Transition Technologies

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »