Czyste ulice mają znaczenie. Ranking turystycznych miast świata
Nie tylko hałas, spaliny, ale też śmieci wpływają na negatywny odbiór przez turystów nawet najpiękniejszych miast. Które z nich mają najczystsze ulice i godną pozazdroszczenia politykę dotyczącą śmieci, a ktore sobie z tym nie radzą, przekonała się Eagle Dumpster Rental, amerykańska firma wyspecjalizowana w gospodarce odpadami. Okazało się, że jedno z najczystszych miast mamy tuż obok, a najbrudniejsze jest co roku tłumnie odwiedzane przez Polaków.
Najpopularniejsze miejsca turystyczne zostały przeanalizowane pod kątem czystości ulic oraz praktyk dotyczących wytwarzania i usuwania śmieci. Każdej lokalizacji przyznano odpowiedni wynik dotyczący czystości panującej na ulicach. Autorzy raportu uzasadnili, że ilość odpadów ma "znaczący wpływ na doświadczenia odwiedzających". I podkreślili, że brudne ulice mogą stanowić "zagrożenie dla zdrowia i odwracać uwagę od pięknych miejsc".
Za najczystsze miasto świata uznano Singapur. “Lokalni mieszkańcy rzadko wyrażają niezadowolenie z systemu wywozu śmieci, natomiast średnia ilość odpadów na osobę to zaledwie około 320 kilogramów rocznie” - wynika z analizy Eagle Dumpster Rental. Autor opracowania zwraca też uwagę na zaawansowaną technologię zarządzania odpadami i edukację publiczną.
Na czystość w mieście, gdzie obowiązuje zakaz palenia na ulicach papierosów i żucia gumy, mają wpływ surowe kary za zaśmiecanie. Osoby po raz pierwszy przyłapane na procederze mogą zapłacić do 1000 dolarów singapurskich kary - równowartość 2878 zł. W przypadku ponownego śmiecenia grzywna może być nawet dwa razy wyższa. Łamiący przepisy może też zostać zobligowanym do sprzątania publicznych miejsc.
Drugim, najczystszym miastem świata jest Kopenhaga. Mieszkańcy stolicy Danii również nie mają większych zarzutów wobec usług związanych z zarządzaniem odpadami. “Kopenhaga jest pionierem w zakresie zrównoważonej gospodarki śmieciowej” - podkreśla w rozmowie z nowojorskim magazynem podróżniczym “Travel + Leisure” Brian McDaid, współautor rankingu. Dodaje, że miasto stawia na przetwarzanie odpadów na energię, co “przyczynia się do utrzymania ulic w czystości”.
Podium zamyka Praga. Stolica Czech imponuje nie tylko wyjątkową czystością, ale też może pochwalić się wyjątkowo niską ilością odpadów wynoszącą 307 kilogramów rocznie na osobę. Aby zapewnić czystość terenów publicznych, władze miasta prowadzą regularne kontrole i interwencje - przypominają autorzy raportu. Na wyróżnienie dotyczące czystości ma wpływ fakt, że Praga jest jednym z najbardziej zielonych miast świata. Na każdego mieszkańca przypada 180 m2 terenów zielonych.
Na drugim krańcu listy znalazł się Rzym. Stolica Włoch została uznana za najbrudniejsze miasto turystyczne świata. Na jednego mieszkańca przypada tam około 655 kilogramów śmieci rocznie - ponad dwa razy więcej niż w Singapurze czy Pradze. Zarówno rzymianie jak i odwiedzający zwracają uwagę na nieefektywny system zarządzania odpadami. „Historyczne ulice Rzymu przeżywają współczesny kryzys odpadowy. Starożytna infrastruktura miasta nie została zaprojektowana pod kątem współczesnych ilości odpadów, co stwarza wyzwania zarówno dla mieszkańców, jak i turystów” — powiedział cytowany w raporcie McDaid.
W opinii jego autorów, aby poprawić gospodarkę odpadami Rzym powinien brać przykład z miast znajdujących się na szczycie listy. „Najczystsze miasta pokazują, że skuteczne systemy gospodarki odpadami, edukacja publiczna i odpowiednia infrastruktura mogą stworzyć przyjemniejsze środowisko miejskie dla każdego, niezależnie od tego, czy przyjeżdżają na jeden dzień, czy zostają na całe życie” — powiedział McDaid.
Zwrócono również uwagę, że najbrudniejsze, turystyczne miasto świata, ze względu na śmierć papieża Franciszka, skupia na sobie uwagę wiernych ze wszystkich kontynentów. Stolica Włoch jest oblężona przez pielgrzymów i turystów. “Niestety istnieje ryzyko, że w tym czasie wskaźnik czystości ulic zacznie tam jeszcze bardziej niepokoić” - wyrażają obawę twórcy rankingu.
Raport stworzono na podstawie lokalnych źródeł oraz danych dotyczących stałych odpadów znajdujących się w bazie Atlas D-Waste, który gromadzi dane dotyczące ilości wyrzucanych śmieci w 1800 miastach.