Czystki kadrowe w kolejnej państwowej spółce. Znamy kluczową datę
Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy w PZU S.A. odbędzie się 15 lutego 2024 roku - poinformował zarząd spółki. W porządku obrad znalazł się m.in. punkt obejmujący zmiany w składzie rady nadzorczej. Tym samym ubezpieczyciel dołącza do grona spółek państwowych, w których - zgodnie z zapowiedziami nowego rządu - zaplanowane są zmiany kadrowe na najwyższym szczeblu.
Jak podała spółka we wtorek, zarząd Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń SA zwołał Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy PZU SA na 15 lutego 2024 roku. W porządku obrad NWZA figuruje m.in. głosowanie nad zmianami w składzie rady nadzorczej. W obecnej radzie zasiada dziewięć osób, jej przewodniczącym jest Robert Jastrzębski.
Zgodnie ze statutem spółki, rada nadzorcza powołuje i odwołuje zarząd, w tym prezesa.
Prezesem zarządu PZU S.A. jest obecnie Beata Kozłowska-Chyła, w przeszłości doradca posła PiS Przemysława Gosiewskiego, który zginął w katastrofie smoleńskiej w 2010 roku.
Co istotne, po zmianach w radzie nadzorczej i zarządzie PZU rząd będzie mógł przystąpić do dokonywania kadrowych roszad w dwóch państwowych bankach - Pekao i Aliorze. Powszechny Zakład Ubezpieczeń posiada bowiem 20 proc. udziałów w Pekao, a także 31,91 proc. udziałów w Aliorze. To efekt tzw. repolonizacji banków dokonanej z pomocą państwowego ubezpieczyciela jeszcze za czasów gabinetu Beaty Szydło.
Grupa Kapitałowa Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń SA jest największą instytucją finansową w Polsce oraz Europie Środkowo-Wschodniej. PZU od 2010 r. jest notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Grupa PZU zarządza ok. 300 mld zł aktywów i świadczy usługi dla ok. 22 mln klientów w pięciu krajach. Skarb Państwa w PZU ma 34,2 proc. akcji.
PZU S.A. jest kolejną spółką z udziałem Skarbu Państwa, która w najbliższym czasie zaplanowała walne zgromadzenie, mające w konsekwencji doprowadzić do wymiany władz. W grupie energetycznej PGE zaplanowano je na 31 stycznia; z rady nadzorczej spółki został już odwołany przez ministra aktywów państwowych Zbigniew Gryglas. W przypadku Orlenu, akcjonariusze zbiorą się 6 lutego. W konsekwencji stanowisko może stracić Daniel Obajtek, prezes zarządu. W spółce też już poczyniono pierwsze zmiany - z rady nadzorczej odwołano Janinę Goss, związaną z PiS.
W Banku Gospodarstwa Krajowego zmiany objęły Piotra Kielocha i Joannę Strzesak-Rochewicz, którzy zostali usunięci przez premiera Donalda Tuska z rady nadzorczej tej instytucji. Zmiany sięgną też Giełdy Papierów Wartościowych - nadzwyczajne walne zgromadzenie zwołane zostało na 5 lutego i ma ono dokonać zmian w składzie Rady Giełdy. W KGHM podobne decyzje zapadną 13 lutego; wiceprezes zarządu ds. produkcji Marek Świder zrezygnował już ze stanowiska.