Reklama

Dane ARP: Węgiel dla energetyki droższy o 37,8 proc.

Jak wynika z indeksów cenowych opublikowanych przez Agencję Rozwoju Przemysłu, w maju krajowy węgiel dla energetyki był o 37,8 proc. droższy niż rok wcześniej, a węgiel dla ciepłownictwa podrożał rok do roku o 44 proc.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

W piątek katowicki oddział ARP, monitorujący rynek węgla kamiennego i sytuację w polskim górnictwie, podał wartości, jakie osiągnęły w piątym miesiącu tego roku dwa indeksy obrazujące sytuację na krajowym rynku węgla energetycznego.

Z danych wynika, iż po kwietniu, który był miesiącem rekordowego wzrostu cen węgla dla ciepłowni przemysłowych i komunalnych (do wytwarzania ciepła), wartość indeksu ciepłowniczego zmniejszyła się miesiąc do miesiąca o 9,8 proc. - do poziomu 434,27 zł za tonę, wobec 481,63 zł za tonę w kwietniu i 381,49 zł za tonę w marcu.

Reklama

W przeliczeniu na uzyskiwaną z węgla energię, w maju było to 18,11 zł za gigadżul, wobec 19,78 zł miesiąc wcześniej oraz 15,66 zł w marcu.

W maju, podobnie jak w kwietniu, podrożał natomiast węgiel dla energetyki (do wytwarzania energii elektrycznej). Wartość indeksu wzrosła w maju, w odniesieniu do kwietnia, o 11,2 proc. - do 334,74 zł za tonę, wobec 300,90 zł za tonę w kwietniu i 290,19 zł za tonę w marcu.

W przeliczeniu na uzyskiwaną z węgla energię, w maju było to 15,20 zł za gigadżul, wobec 13,61 zł za gigadżul w kwietniu i 13,40 zł w marcu.

Dalszy wzrost cen węgla na świecie

Maj przyniósł również dalszą zwyżkę cen węgla na świecie - w zachodnioeuropejskich portach ARA (Amsterdam, Rotterdam, Antwerpia) ceny wzrosły o 4,6 proc. w porównaniu do kwietnia 2022 r. - majowe ceny były o 272,4 proc. wyższe niż rok wcześniej.

Krajowe ceny węgla, będące w większości następstwem bezpośrednich umów producentów z odbiorcami, nie odzwierciedlają cen obserwowanych w ostatnich miesiącach na międzynarodowych rynkach. W przeliczeniu na warunki portów ARA, wartość polskich indeksów cenowych wyniosła w maju br. 86,78 dol. za tonę węgla dla energetyki oraz 103,40 dol. za tonę węgla dla ciepłownictwa, poniżej rynkowych cen w zachodnioeuropejskich portach.

Polskie Indeksy Rynku Węgla Energetycznego to grupa wskaźników cen wzorcowego węgla energetycznego, produkowanego przez krajowych producentów i sprzedawanego na krajowym rynku energetycznym oraz krajowym rynku ciepła. Agencja oblicza je wspólnie z Towarową Giełdą Energii.

Indeks PSCMI1 (z ang. Polish Steam Coal Market Index) wyraża ceny węgla dla tzw. energetyki zawodowej i przemysłowej (do produkcji energii elektrycznej), natomiast indeks PSCMI2 - dla ciepłowni przemysłowych i komunalnych (do wytwarzania ciepła).

Indeksy bazują na danych miesięcznych ex-post i wyrażają cenę zbytu węgla kamiennego w jakości dostosowanej do potrzeb odbiorców. Wyrażona w indeksach wartość to cena węgla netto "na wagonie" w punkcie załadunku - bez uwzględnienia akcyzy, kosztów ubezpieczenia i dostawy. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »