Dania: Polacy przyjeżdżajcie do nas
Dwa lata temu, kiedy wchodziliśmy do UE, Kopenhaga zamknęła dla Polaków rynek pracy. Teraz tego żałuje i zaprasza polskich pracowników: przyjeżdżajcie do nas pracować. Na chętnych czeka 20 tys. posad. Napływ imigrantów będzie jednak ściśle kontrolowany.
Dwa lata temu Kopenhaga mocno zastanawiała się nad liberalizacją przepisów o zatrudnianiu cudzoziemców z naszej części Europy. Ostatecznie, pod naciskiem związków zawodowych i ugrupowań niechętnych imigracji, projekt upadł. Teraz wiele osób, głównie przedsiębiorcy, uważa że to był błąd. Dania ma poważny problem: gospodarka coraz szybciej rozwija się dzięki koniunkturze i firmom zaczyna brakować pracowników. Jeśli tak dalej pójdzie, niedostatek siły roboczej może osłabić tempo rozwoju. Dlatego Dania zdecydowała się na uchylenie drzwi do swojego rynku pracy. O pełnej liberalizacji na razie nie ma mowy.
Imigracja pod kontrolą
Duński rząd chce mieć pełną kontrolę nad napływem zagranicznej siły roboczej. Do kraju będą wpuszczani tylko wybrani cudzoziemcy, potrzebni do określonych prac. Żeby ich nakłonić do przyjazdu Kopenhaga uruchomiła w październiku specjalny program aktywnej rekrutacji pracowników z nowych krajów członkowskich Unii Europejskiej do pracy w Danii, głównie z Polski i Niemiec.
Radca ambasady duńskiej w Warszawie Soren Juul Jorgensen wyjaśniał w czwartek na konferencji prasowej na czym on polega. Otóż do podjęcia pracy w Danii nadal niezbędne jest uzyskanie zezwolenia na pobyt i pracę od duńskiego urzędu ds. cudzoziemców. W większości branż niezbędna jest znajomość języka duńskiego. Wyjątkiem jest sektor IT, gdzie wystarczy znajomość języka angielskiego.
Jorgensen zapowiedział, że od stycznia wystartuje strona internetowa www.workimport.dk, zawierająca informacje dotyczące naboru zagranicznych pracowników. W Danii uruchomiono linię telefoniczną dla przedsiębiorstw, które chcą zatrudnić obcokrajowców.
Przedstawiciele duńskich firm będą też brać udział w rozmaitych targach: 16 listopada w Targach Pracy dla Inżynierów w Krakowie, 14-16 listopada w Dniach Kariery dla Inżynierów w Warszawie oraz 28 listopada w Międzynarodowych Targach Pracy w Lublinie.
Informacje na temat pracy w Danii można znaleźć na stronach www.eures.dk oraz www.workindenmark.dk. Polacy zainteresowani pracą w Danii wszelkie informacje mogą uzyskać również w ambasadzie tego kraju.
20 tys. miejsc pracy
Obecnie w Danii pracuje legalnie ponad 4,5 tys. Polaków, z których większość przyjechała w ciągu ostatniego roku.
- Duńscy pracodawcy mają bardzo dobre doświadczenia dotyczące zatrudniania Polaków - powiedział Jorgensen.
Duńczycy są w stanie zaoferować Polakom ok. 20 tys. miejsc pracy. Radca zapewniał, że duński rynek pracy jest dobrze uregulowany, oferuje dobre i bezpieczne warunki pracy. Podkreślił, że nie ma ustalonej płacy minimalnej, ponieważ wysokość wynagrodzenia i warunki pracy regulowane są w ramach układów zbiorowych, podpisywanych przez związki zawodowe, mające bardzo silną pozycję w tym kraju.
W Danii mieszka obecnie ok. 5,4 mln osób, z czego ok. 2,9 mln osób jest zdolnych do pracy. Stopa bezrobocia wynosi w tym kraju ok. 4,4 proc.
ET