Decyzja o przyszłości CPK zapadnie na dniach. Rząd chce wprowadzić szereg zmian

W ostatnim tygodniu czerwca rząd ma przedstawić plan na przyszłość dla projektu CPK oraz inwestycji kolejowych związanych z lotniskiem - informuje "Rzeczpospolita". Idea nakreślona przez politycznych poprzedników ma jednak zostać zmieniona. Nowości należy się spodziewać w przypadku Kolei Dużych Prędkości, ale także w nazwie całej inwestycji.

Jak przypomina "Rzeczpospolita", od ubiegłorocznych, jesiennych wyborów parlamentarnych rząd Donalda Tuska nie zajął jeszcze oficjalnego stanowiska ws. Centralnego Portu Komunikacyjnego. Temat ten jest także ciągle zrzucany z agendy sejmowej komisji infrastruktury, co następuje na prośbę wiceministra i pełnomocnika ds. projektu Macieja Laska. Jednak po siedmiu miesiącach taki stan może ulec zmianie.

Takie zmiany mogą spotkać CPK. Rząd szykuje "optymalizacje"

Z nieoficjalnych informacji uzyskanych przez dziennik wynika, że w ostatnim tygodniu czerwca ma zostać przedstawiony plan, zawierający szereg zmian, jakie rząd przygotował dla idei CPK. Już wcześniej pojawiały się głosy wśród przedstawicieli obozu rządzącego, w tym m.in. wspomnianego wiceministra infrastruktury Macieja Laska, że bliższa gabinetowi Donalda Tuska ma być inwestycja w Kolei Dużych Prędkości niż w samo lotnisko.  

Reklama

Zdaniem gazety rząd ma kontynuować projekt tzw. linii Y, czyli modernizacji kolei na trasach łączących Warszawę, Łódź, Wrocław oraz Poznań. Nie wiadomo jednak, co z dodatkowymi inwestycjami. Choć o jednej z możliwości w rozmowie z "Rzeczpospolitą" wspomniała posłanka partii Razem Paulina Matysiak, która powiedziała, że poza aglomeracjami szybka kolej ma połączyć również miasta powiatowe.  

Inną z nowości ma być "optymalizacja" projektu lotniska. Takiego ruchu politycy obozu rządzącego nie wykluczali jeszcze w czasie kampanii wyborczej. Miał on jednak nastąpić po audytach przeprowadzonych w spółce zarządzającej CPK, choć tych nadal nie było.

Jednocześnie CPK ma także przejść do przeszłości, choć tylko z nazwy. To może oznaczać, że ministrowie rządu Donalda Tuska zdecydują się na rebranding. Trudno jednak wskazać kierunek takiej zmiany, czy dotknie ona głównie lotniska, czy pomysłodawcy będą chcieli wyróżnić i podkreślić większą wagę inwestycji w kolei. 

"Tak dla CPK" nie składa broni. Szykuje się obywatelski projekt ustawy

Ponadto ostatniego w słowa w walce o poparcie dla lotniska w Baranowie nie powiedziała strona społeczna. Stowarzyszenie "Tak dla CPK" w piątek 28 czerwca planuje pierwsze wydarzenie, w czasie którego będą zbierane podpisy pod obywatelskim projektem ustawy, mającym na celu zobowiązanie polityków do budowy portu lotniczego oraz szybkich kolei.  

Plan organizacji zakłada dodatkowo rozbudowę tras KDP o kolejne "szprychy". Tych miałoby być 12, a jedna z nich miałaby przebiegać przez miejsce wspomnianego wydarzenia, czyli Giżycko, łącząc tym samym szybką koleją Mazury z największymi miastami w Polsce.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: CPK | Kolej Dużych Prędkości | Maciej Lasek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »