Reklama

"Der Spiegel": Niemcy będą ratować Lufthansę

Tygodnik "Der Spiegel" podaje, że linia ma dostać 10 mld euro wsparcia. Rząd chce mieć jednak wpływ na losy koncernu.

Rząd Niemiec planuje finansowy pakiet ratunkowy dla linii lotniczych Lufthansa - podaje tygodnik "Der Spiegel". Z informacji gazety wynika, że koncern zostanie wsparty 10 miliardami euro. Tygodnik powołuje się na źródła zbliżone do uczestników negocjacji z władzami Lufthansy.

Reklama

Niemiecka linia lotnicza wpadła w powązne tarapaty finansowe w związku z pandemią koronawirusa. Większość samolotów pasażerskich Lufthansy jest uziemiona. Szacuje się, że firma traci obecnie około miliona euro na godzinę.

Pomoc i kontrola 

"Der Spiegel" podaje, że państwo miałoby wejść w rolę tak zwanego "cichego wspólnika" udostępniając Lufthansie 5,5 miliarda euro. W zamian rząd oczekuje jednak gwarantowanej dywidendy w wysokości 9 procent. Za kolejny miliard euro państwo miałoby przejąć 25 procent udziałów w firmie. Kolejne 3,5 miliarda ma dostarczyć państwowy bank KfW. Rząd miałby poręczyć za ten kredyt.

Taka forma wsparcia Lufthansy oznacza, że rząd miałby wpływ na przyszłą działalność i decyzje koncernu. Władze Lufthansy w ostatnich dniach nie chciały do tego dopuścić. - Potrzebujemy państwowego wsparcia, ale nie potrzebujemy państwowego zarządu - mówił prezes linii Carsten Spohr.

Jeśli doniesienia tygodnika "Der Spiegel" się potwierdzą, będzie to oznaczać, że rząd jednak postawił na swoim, a władze koncernu będą musiały zaakceptować obecność państwowego nadzorcy w firmie.

Piloci Lufthansy ogłosili tymczasem, że są gotowi na obniżkę swoich wynagrodzeń o 45 procent, aby pomóc koncernowi stanąć na nogi. Pozwoliłoby to linii zaoszczędzić ok. 350 milionów euro. W zamian piloci oczekują jednak, że władze firmy zrobią wszystko, aby nie dopuścić do zwolnień.

..........................

Ważne:

W Niemczech koncern broni się w rozmowach z rządem przed ewentualnością bezpośredniego wpływu państwa na jego działalność. W zamian za wielomiliardową pomoc finansową strona rządowa miała się od niego domagać mniejszościowego udziału blokującego, dwóch miejsc w radzie nadzorczej i płacenia 9-procentowych odsetek - pisze dpa.

Rząd Szwajcarii poinformował w zeszłym tygodniu poinformował, że w efekcie przeprowadzonych w Berlinie rozmów udzieli wsparcia dwóm wchodzącym w skład niemieckiego koncernu Lufthansa szwajcarskim towarzystwom lotniczym - Swiss i Edelweiss. Lufthansa jest w trudnej sytuacji finansowej z powodu kryzysu koronawirusowego.

Pomoc będzie miała formę państwowych gwarancji dla 85 proc. kwoty, opiewającego na ponad 1,5 mld franków kredytu, jaki obie spółki zaciągną w konsorcjum bankowym. Kredyt można będzie wykorzystać wyłącznie na potrzeby infrastruktury szwajcarskiej, bez jakichkolwiek przelewów na rzecz zagranicznej spółki macierzystej.

Decyzję rządu musi jeszcze zatwierdzić szwajcarski parlament.  Szwajcaria nie zamierza przejmować udziału kapitałowego w Lufthansie. Do czasu całkowitego zwrotu pożyczki Swiss i Edelweiss będą miały zakaz wypłacania dywidend i dokonywania transferów pieniężnych w ramach koncernu.

PAP

Dowiedz się więcej na temat: linie lotnicze | lufthansa | pomoc dla firm

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »