Deutsche Bank szuka oszczędności. Planuje masowe zwolnienia
Deutsche Bank postanowił zwolnić 800 swoich pracowników. Swoją decyzję kierownictwo tłumaczy poszukiwaniem oszczędności. Pierwszy kwartał bank zamknął jednak nie stratą, a wręcz lepszym od oczekiwań zyskiem mimo trudnej sytuacji sektora bankowego na świecie.
Jak informuje Reuters, Deutsche Bank zamierza zwolnić 800 osób w ramach nowej kampanii oszczędnościowej. Decyzja ta została podjęta bynajmniej nie po odnotowaniu straty, a większego niż oczekiwano zysku w pierwszym kwartale 2023 roku.
W ostatnich miesiącach, gdy banki w Stanach Zjednoczonych i Szwajcarii borykały się z najpoważniejszymi od lat problemami, niemiecki bank osiągnął w tym czasie spore zyski. Firma stara się nie zmarnować wyjścia obronną ręką z trudnego, pierwszego kwartału tego roku i zamierza wprowadzić oszczędności. Jednym ze sposobów ma być zmniejszenie liczby pracowników. Zwolnienia mają obejmować cały bank, jednak skoncentrują się na wyższych stanowiskach kierowniczych. Decyzja ta ma zmniejszyć koszty związane z utrzymaniem pracowników o około 500 mln euro w ciągu najbliższych kilku lat. Na koniec pierwszego kwartału liczba pracowników Deutsche Banku wynosiła 86 712 osób - zwolnionych zatem zostanie ok. 1 proc. załogi.
To niejedyne zmiany, jakie czekają instytucję. Bank ogłosił również reorganizację swojego zarządu, która obejmuje zmiany w bankowości detalicznej i dziale operacji w USA. Zdaniem prezesa banku celem tych działań jest "trwała rentowność".
Pierwszy kwartał Deutsche Bank zamknął na plusie jedenasty raz z rzędu - to najlepsza passa banku od lat. Wynika to m.in. z otoczenia wysokich stóp procentowych, które zrekompensowały poprzednie spadki przychodów. Zysk netto przypadający akcjonariuszom wyniósł w pierwszym kwartale 1,158 mld euro. To więcej w porównaniu z zyskiem wynoszącym 1,060 mld euro rok wcześniej; wynik był również lepszy od założeń analityków. Zamknięcie kwartału na takim poziomie było możliwe dzięki przychodom osiągniętym w bankowości korporacyjnej (wzrost na poziomie 35 proc.) i detalicznej (10 proc.). Inaczej sytuacja przedstawiała się w bankowości inwestycyjnej, gdzie przychody spadły o 19 proc. rdr.
Zdaniem analityków JPMorgan, na których powołuje się Reuters, Deutsche Bank jest podatny na spowolnienie gospodarcze, wysoką inflację i problemy regulacyjne. W 2019 roku bank podjął decyzję o skoncentrowaniu się bardziej na bankowości korporacyjnej i detalicznej. Wyniki w zakresie bankowości inwestycyjnej odzwierciedlają jednak sytuację na rynku - główni rywale na rynku, jak JPMorgan czy Goldman Sachs również borykali się ze spadkami przychodów.
Zobacz również: