Deutsche Bank szuka oszczędności. Planuje masowe zwolnienia

Deutsche Bank postanowił zwolnić 800 swoich pracowników. Swoją decyzję kierownictwo tłumaczy poszukiwaniem oszczędności. Pierwszy kwartał bank zamknął jednak nie stratą, a wręcz lepszym od oczekiwań zyskiem mimo trudnej sytuacji sektora bankowego na świecie.

Jak informuje Reuters, Deutsche Bank zamierza zwolnić 800 osób w ramach nowej kampanii oszczędnościowej. Decyzja ta została podjęta bynajmniej nie po odnotowaniu straty, a większego niż oczekiwano zysku w pierwszym kwartale 2023 roku. 

Szereg zmian kadrowych w Deutsche Bank

W ostatnich miesiącach, gdy banki w Stanach Zjednoczonych i Szwajcarii borykały się z najpoważniejszymi od lat problemami, niemiecki bank osiągnął w tym czasie spore zyski. Firma stara się nie zmarnować wyjścia obronną ręką z trudnego, pierwszego kwartału tego roku i zamierza wprowadzić oszczędności. Jednym ze sposobów ma być zmniejszenie liczby pracowników. Zwolnienia mają obejmować cały bank, jednak skoncentrują się na wyższych stanowiskach kierowniczych. Decyzja ta ma zmniejszyć koszty związane z utrzymaniem pracowników o około 500 mln euro w ciągu najbliższych kilku lat. Na koniec pierwszego kwartału liczba pracowników Deutsche Banku wynosiła 86 712 osób - zwolnionych zatem zostanie ok. 1 proc. załogi. 

Reklama

To niejedyne zmiany, jakie czekają instytucję. Bank ogłosił również reorganizację swojego zarządu, która obejmuje zmiany w bankowości detalicznej i dziale operacji w USA. Zdaniem prezesa banku celem tych działań jest "trwała rentowność".

Słabe wyniki w bankowości inwestycyjnej

Pierwszy kwartał Deutsche Bank zamknął na plusie jedenasty raz z rzędu - to najlepsza passa banku od lat. Wynika to m.in. z otoczenia wysokich stóp procentowych, które zrekompensowały poprzednie spadki przychodów. Zysk netto przypadający akcjonariuszom wyniósł w pierwszym kwartale 1,158 mld euro. To więcej w porównaniu z zyskiem wynoszącym 1,060 mld euro rok wcześniej; wynik był również lepszy od założeń analityków. Zamknięcie kwartału na takim poziomie było możliwe dzięki przychodom osiągniętym w bankowości korporacyjnej (wzrost na poziomie 35 proc.) i detalicznej (10 proc.). Inaczej sytuacja przedstawiała się w bankowości inwestycyjnej, gdzie przychody spadły o 19 proc. rdr. 

Zdaniem analityków JPMorgan, na których powołuje się Reuters, Deutsche Bank jest podatny na spowolnienie gospodarcze, wysoką inflację i problemy regulacyjne. W 2019 roku bank podjął decyzję o skoncentrowaniu się bardziej na bankowości korporacyjnej i detalicznej. Wyniki w zakresie bankowości inwestycyjnej odzwierciedlają jednak sytuację na rynku - główni rywale na rynku, jak JPMorgan czy Goldman Sachs również borykali się ze spadkami przychodów

Zobacz również:

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Deutsche Bank | zwolnienia grupowe | bankowość
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »