Dlaczego bankrutuje tak wielu bogatych sportowców
Słynni koszykarze, hokeiści czy tenisiści często bankrutują po 3-4 latach od zakończenia kariery, a powodem jest ich edukacja ekonomiczna. To od poziomu edukacji zależy dlaczego jedne kraje są bogate, gdy inne są biedne.
BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami
Edukacja jest bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na dochody osobiste. Osoby z wyższym wykształceniem statystycznie mają wyższe dochody niż przeciętne krajowe wynagrodzenie.
To studia umożliwiają wyrobienie w nas zdolności abstrakcyjnego myślenia, które pozwala na poprawę warunków życia także całego społeczeństwa.
- Jeżeli ktoś wygra bardzo duże pieniądze lub bogaty sportowiec kończy swoją karierę to jak pokazują dane nie tylko z USA po 4-5 latach bankrutuje ponieważ nie ma wiedzy jak się zachowywać na rynku - mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Bohdan Wyżnikiewicz z Instytutu Prognoz i Analiz Gospodarczych, były prezes GUS, autor książki "Dlaczego jedni są bogaci a inni nie".
W Polsce pozytywny jest przykład Wojciecha Fibaka, który zarobił dziesięć razy mniej niż inny słynny tenisista Boris Becker.
- Fibak jest nadal bogatym człowiekiem, a Becker zadłużył się na 50 mln funtów i w Londynie sąd ogłosił jego bankructwo, co pokazuje jak ważna jest edukacja ekonomiczna w procesie bogacenia się społeczeństwa - wyjaśnia B.Wyżnikiewicz.