Dlaczego ludzie palą pieniądze?
W Korei Północnej doszło do publicznego palenia banknotów w proteście przeciwko ogłoszonej w poniedziałek przez rząd reformie walutowej - poinformował w czwartek poświęcony tematyce północnokoreańskiej południowokoreański internetowy serwis informacyjny Daily NK.
Serwis powołał się na anonimowego Północnego Koreańczyka, według którego uważane obecnie za bezwartościowe banknoty palono w dwóch różnych punktach Hamhyngu - drugiego największego miasta Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej.
W ramach reformy 100 starych wonów wymienianych jest na 1 nowy, ale na razie tylko do kwoty 100 tys. starych wonów ( ok.2 tys zł ) na gospodarstwo domowe oraz dodatkowo po 50 tys. na jednego członka rodziny. Pozostałe pieniądze mają być deponowane w państwowych bankach.
Informator Daily NK powiedział, że na uczelni w Hamhyngu pojawiły się napisy na ścianach i ulotki, skierowane przeciwko północnokoreańskiemu przywódcy Kim Dzong Ilowi - co jest ewenementem w państwie, stanowiącym najsurowszą na kuli ziemskiej dyktaturę totalitarną.
Jak pisze agencja Associated Press, celem najbardziej drastycznej od 50 lat wymiany północnokoreańskich pieniędzy jest zdławienie gwałtownej inflacji oraz ograniczenie dochodów rozwijającego się handlu ulicznego.
Gospodarka Korei Północnej
Gospodarka kraju jest planowana centralnie, a dochody pochodzą głownie z przemysłu wydobywczego i rolnictwa. Sektor państwowy obejmuje całość gospodarki.
1985 zezwolono chłopom na indywidualną uprawę małych działek. Od końca lat 80. pogłębiający się kryzys energetyczny (wstrzymanie dostaw ropy naftowej z Rosji) i żywnościowy (od 1992 racjonowanie produktów żywnościowych); znaczna pomoc zagraniczna ? dostawy żywności (głównie z Chin, Korei Południowej i USA) w zamian za obietnice wstrzymania badań i produkcji broni jądrowej. Od 2002 próby wprowadzenia gospodarki rynkowej, m.in. w specjalnym regionie administracyjnym Kesong, od 2004 także ograniczony wolny rynek produktów rolnych (targi, jarmarki w stolicy, w Kesong i na pograniczu koreańsko-chińskim).
Większość PKB wytwarza przemysł (43,1%), usługi - 33,6%, rolnictwo - 23,3%; produkt krajowy brutto wg parytetu siły nabywczej na 1 mieszkańca 1,9 tys. dolarów USA (2007). Według szacunków ok. 25% PKB przeznaczane jest na zbrojenia, w tym utrzymanie 1,1-milionowej armii.