Dodatek do emerytury 1780 zł. ZUS wypłaci, jeśli masz tyle dzieci

Dodatek do emerytury, który ZUS wypłaca za odpowiednią liczbę dzieci wynosi już 1780,96 zł. Jest to rodzicielskie świadczenie uzupełniające. Otrzymać je mogą kobiety, które urodziły i wychowały przynajmniej czwórkę dzieci. ZUS wypłaca świadczenie także ojcom.

  • Dodatek do emerytury w wysokości 1780,96 zł czeka na rodziców przynajmniej czwórki dzieci.
  • Kwota rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego to maksymalnie 1780,96 brutto. Co roku zmienia się ona, ponieważ jest powiązana z minimalną emeryturą.
  • Aż 99,9 proc. beneficjentów tego świadczenia to kobiety, ale pieniądze te otrzymać mogą również i mężczyźni.

Mama 4 plus jest powszechną nazwą dodatku do emerytury przeznaczonego dla seniorek, które odchowały przynajmniej czwórkę potomstwa. Pieniądze mają wesprzeć te emerytki, które nie zdołały wypracować świadczenia przynajmniej na poziomie emerytury minimalnej.

Reklama

Dodatek do emerytury maksymalnie to 1780,96 zł. Mama 4 plus nie zawsze tyle wynosi

Dodatek do emerytury dla matek czwórki dzieci w najwyższym wymiarze wynosi 1780,96 zł, ale nie każdy ma szansę dostać taką wypłatę świadczenia. Obecnie wsparcie otrzymuje około 80 tys. osób w kraju.

Wysokość wypłaty zależy od różnicy, jaka występuje pomiędzy uzyskiwanym świadczeniem a emeryturą minimalną. Jeśli beneficjent mama 4 plus dostaje 500 zł emerytury miesięcznie, ZUS dopłaci miesięcznie 1280,96 zł. Co więcej, jeśli świadczeniobiorca w ogóle nie dostaje emerytury, otrzyma pełną kwotę emerytury minimalnej.

Jakie są warunki otrzymania Mama 4 plus?

Jak podaje ZUS, większość biorców świadczenia nie dostaje jego maksymalnej kwoty. Najczęściej mama 4 plus wypłacane jest jako dodatek do emerytury, który uzupełnia zasadnicze świadczenie. W 2023 roku, gdy emerytura minimalna wynosiła 1588,44 zł, średnia wypłata wynosiła 740 zł. Według danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, że średni wiek beneficjenta mama 4 plus to 69 lat.

O wypłatę tego świadczenia wnioskować mogą tylko ci, którzy przekroczyli już wiek emerytalny. Jak wskazuje ZUS, do wniosku o rodzicielskie świadczenie uzupełniające dołączyć należy:

  • informację o numerach PESEL dzieci,
  • oświadczenie o sytuacji osobistej, rodzinnej, majątkowej i materialnej,
  • zagraniczny dokument stanu cywilnego potwierdzający urodzenie dziecka, jeżeli akt urodzenia dziecka nie jest sporządzony w polskim rejestrze stanu cywilnego,
  • orzeczenie sądu o powierzeniu sprawowania pieczy zastępczej nad dzieckiem,
  • inne dokumenty, które mogą mieć wpływ na przyznanie świadczenia.

Po pieniądze zgłosić się mogą również ojcowie, którzy dodatek do emerytury mogą otrzymać, gdy matka porzuciła rodzinę lub matka umarła. Ojciec ma prawo zgłosić się po dodatek do emerytury w tej samej sytuacji, co matka - gdy jego świadczenie nie równa do minimalnej emerytury lub nie ma emerytury wcale. 

Kiedy ZUS może odebrać dodatek do emerytury?

Dodatek do emerytury może zostać odebrany. Jeśli beneficjent otrzymania inne świadczenie lub podejmie się pracy, musi niezwłocznie poinformować ZUS. W przypadku gdy osoba przyjmująca świadczenie tego nie zrobi, a sprawa wyjdzie na jaw, będzie zobowiązana oddać przyznane świadczenie.

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Dodatek do emerytury | ZUS | świadczenie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »