705,88 zł dodatku do emerytury. Dostaną tylko te dwa roczniki

Dodatek do emerytury, którym jest emerytura honorowa, to najwyższe świadczenie dla seniorów. ZUS wypłaca aż 6246,13 zł świadczenia. Od marca kwota emerytury honorowej wzrosła o 705,88 zł. Otrzymać dodatek mogą tylko seniorzy z dwóch roczników.

  • Emerytura honorowa to największy obowiązujący dodatek do emerytury.
  • Obecnie kwota świadczenia to 6246,13 zł. Oznacza więc 705,88 zł więcej względem poprzedniej kwoty 5540,25 zł.
  • Ze względu na kalendarz, na nową kwotę emerytury honorowej załapać się mogą dwa roczniki emerytów.

Dodatek do emerytury pod postacią emerytury honorowej to 6246,13 zł. Te pieniądze otrzymać ma szansę każdy, kto 100. urodziny obchodzili lub będzie obchodził od 1 marca 2024 roku do 28 lutego 2025 roku. Oznacza to, że szansę na dodatek we wspomnianej kwocie mają seniorzy z dwóch roczników - 1924 (urodzeni od 1 marca) i 1925 (urodzeni do 28 lutego) .

Reklama

- Specjalna "emerytura dla stulatków" jest, co roku w innej wysokości, ale raz przyznana nie ulega zmianie i jest wypłacana do końca życia w tej samej wysokości - tłumaczy rzeczniczka prasowa ZUS na Dolnym Śląsku, Iwona Kowalska-Matis.

Wyższa emerytura honorowa. Świadczenie wzrosło o 705,88 zł

Emerytura honorowa jako dodatek do emerytury podwyższana jest w ramach waloryzacji. Świadczenie waloryzowane jest przez tę samą wartość, co emerytura zasadnicza. W marcu 2024 roku zwaloryzowano świadczenia o 12,12 proc., co oznaczało w przypadku emerytury honorowej 705,88 zł. Tak więc dodatek wzrósł z poziomu 5540,25 zł do 6246,13 zł.

Ile osób pobiera emeryturę honorową?

Zgodnie z danymi ZUS emerytura honorowa wypłacana jest około 2850 Polaków. Większość beneficjentów stanowią kobiety. Jest ich niemal sześć razy więcej pań niż panów.

Świadczenie tylko dla dwóch roczników

Każda kto dożył 100 lat może liczyć na wysoki dodatek do emerytury. Wypłata odbywa się automatycznie tylko na podstawie kryterium wiekowego. ZUS wypłaca pieniądze nawet bez lat pracy i jakiegokolwiek prawa do świadczeń. Dlatego 100-latków, którzy nie dostają żadnych świadczeń z ZUS dotyczy wniosek o wypłatę.

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Dodatek do emerytury | rocznik | emerytura
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »