Dodatek węglowy będzie obniżony? Więcej chętnych niż pieniędzy

Wysokość dodatku węglowego może spaść z 3000 zł do 2200 zł - wynika z wyliczeń portalu infor.pl. Taki scenariusz jest realny, jeśli nie dojdzie do nowelizacji ustawy i zwiększenia budżetu na ten cel. Zapotrzebowanie zgłaszane przez gminy jest ogromne; Ministerstwo Klimatu i Środowiska będzie te dane analizować.

  • 14 województw zgłosiło zapotrzebowanie na wypłatę dodatków węglowych na łączną kwotę 15,7 mld zł, podczas gdy ustawa zakłada budżet na ten cel w wysokości 11,5 mld zł - wynika z informacji opublikowanych przez tvn24bis.pl.
  • Oznacza to, że jeśli nie zostanie on zwiększony, kwota dodatku węglowego może być dużo niższa niż 3 tysiące złotych na gospodarstwo.

Ryzyko otrzymania przez Polaków niższego dofinansowania zostało uwzględnione w ustawie. "W przypadku gdy wykorzystanie środków wyniesie więcej niż 95 proc. środków, o których mowa w ust. 1, wysokość wypłacanych dodatków węglowych podlega proporcjonalnemu obniżeniu tak, aby łączna wysokość wypłacanych dodatków była równa maksymalnemu limitowi środków finansowych przeznaczanych na przyznanie dodatków" - napisano.

Reklama

Otrzymaliśmy z Ministerstwa Klimatu i Środowiska odpowiedź w tej sprawie. Resort zaznacza, że dane na temat zgłaszanego zapotrzebowania będą weryfikowane. "Próg ostrożnościowy 95 proc. dotyczy wykorzystania funduszu, z którego dokonywane są wypłaty dla wojewodów, a następnie dla gmin. MKiŚ nie odnosi się do podawanych przez media informacji na temat zgłaszanego zapotrzebowania, ponieważ dane te będą jeszcze analizowane i weryfikowane zarówno przez gminy (korekty wniosków), jak i wojewodów (nadzór). Trwa weryfikacja wniosków i w jej wyniku zapotrzebowanie na środki finansowe może być mniejsze niż szacowane na podstawie wniosków przed weryfikacją".

Czytaj więcej: Dodatek węglowy jednak nie dla każdego? Nowe przepisy stworzą nowe problemy

Dodatek węglowy może wynieść 2200 zł, a nie 3000 zł

Do momentu publikacji artykułu nie otrzymaliśmy odpowiedzi z resortu, czy zakładane jest zmniejszenie wysokości wypłat dla poszczególnych województw lub też dodatku węglowego, jaki finalnie otrzymają gospodarstwa domowe. 

Jak podaje jednak infor.pl, wskutek ogromnego zainteresowania, kwota ta może zostać zmniejszona do 2200 zł.

Wnioski o przekazanie środków pieniężnych na wypłaty dodatku węglowego dotyczą realnego zapotrzebowania na wypłaty na podstawie zebranych przez gminy wniosków. Przykładowo, w województwie wielkopolskim kwota zgłoszona na sierpień to ponad 1,6 mld zł.

"Wnioski z gmin o przekazanie środków na wypłaty dodatku węglowego na następny miesiąc, wraz z informacją o wypłaconych dodatkach w miesiącu poprzednim, będą zbierane w cyklach miesięcznych" - czytamy w przesłanym Interii oświadczeniu biura prasowego Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu. Oznacza to, że w kolejnych miesiącach wojewodowie będą mogli wysyłać kolejne wnioski do ministerstwa, co oznacza dodatkowe zapotrzebowanie.

Wnioski o dodatek węglowy do końca listopada

W obecnym brzmieniu ustawy kwota dodatku węglowego wynosi 3000 zł. Aby się o nią ubiegać, należy zgłosić źródło ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków oraz złożyć stosowny wniosek do urzędu do miasta lub gminy do 30 listopada 2022 roku.

Zmiany, jakie przyjęto na początku września, dotyczą ubiegania się o jeden dodatek dla jednego adresu zamieszkania, a także wydłużenia terminów wypłaty dodatku węglowego przez gminy z 30 do 60 dni.

Paulina Błaziak

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »