Dodatek węglowy. Gdzie złożyć wniosek i do kiedy, by dostać 3 tys. złotych?

Minister klimatu Anna Moskwa podpisała wczoraj rozporządzenie w sprawie wzoru wniosku o dodatek węglowy. Polacy ogrzewający domy węglem mogą wnioskować o jednorazowe wsparcie finansowe w wysokości 3 tys. złotych. Wniosek należy złożyć do gminy w terminie do 30 listopada.

"Dzisiaj podpisałam rozporządzenie ws. wzoru o dodatek węglowy, które wchodzi jutro w życie" - poinformowała we wtorkowym wpisie na Twitterze szefowa resortu klimatu.

Dla kogo jest dodatek węglowy?

Dodatek węglowy przeznaczony jest dla gospodarstw domowych, w których głównym źródłem ogrzewania jest:

Reklama
  • kocioł na paliwo stałe, 
  • kominek, 
  • koza, 
  • ogrzewacz powietrza, 
  • trzon kuchenny, 
  • piecokuchnia, 
  • kuchnia węglowa 
  • piec kaflowy na paliwo stałe zasilane węglem kamiennym, brykietem lub peletem, zawierającymi co najmniej 85 proc. węgla kamiennego.

Co istotne, przy wypłacie dodatku nie ma kryterium dochodowego. Przy składaniu wniosku nie trzeba więc wykazywać dochodów swoich ani członków rodzin. Dodatek będzie zwolniony od podatku i od możliwości zajęcia. 

Wypłata pod warunkiem, że złożyliśmy deklarację CEEB. Co to takiego?

Ważnym warunkiem otrzymania rządowego wsparcia jest wpis lub zgłoszenie do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Od 1 lipca 2021 roku każdy mieszkaniec lub zarządca budynku ma obowiązek złożyć deklarację do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. W systemie informatycznym są umieszczone informacje o rodzaju ogrzewania stosowanego w budynkach.

Wniosek może złożyć tylko jedne osoba reprezentująca konkretne gospodarstwo domowe. Gdy zgłoszeń będzie więcej, rozpatrzony zostanie wniosek złożony najwcześniej.

Co jest we wniosku o dodatek węglowy?

By dostać 3 tys. zł jednorazowego wsparcia trzeba wypełnić specjalnie przygotowany dla tego wniosek. Co ważne informacje składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń. 

Samo wypełnienie wniosku o dodatek nie jest skomplikowane. Wpisujemy m.in. organ, do którego będzie składany wniosek o wypłatę. Trzeba pamiętać o tym, że dodatek węglowy wypłaca wójt, burmistrz lub prezydent miasta właściwy ze względu na miejsce zamieszkania osoby fizycznej składającej wniosek o wypłatę dodatku węglowego. W części pierwszej wniosku uzupełniamy dane tj. imię i nazwisko, pesel, miejsce zamieszkania. Podajemy też rachunek bankowy, na który ma być wypłacone wsparcie. Konieczne jest także podanie danych wchodzących w skład gospodarstwa domowego.

Następnie wybieramy źródło ciepła i na koniec podpisujemy oświadczenie, że nie kupiliśmy już węgla po preferencyjnej, gwarantowanej cenie 966 złotych. W takiej sytuacji dodatek nam nie przysługuje. 

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »