Dodatek węglowy: Będzie pilna zmiana przepisów?

Dodatek węglowy cieszy się dużym zainteresowaniem rodaków. Pojawiają się jednak wątpliwości przy rozpatrywaniu wniosków o jego wypłaty. Zdarzają się również próby wyłudzenia świadczenia w wysokości 3 tysięcy złotych. Samorządowcy chcą więc by rząd dokonał pilnej nowelizacji przepisów.

"Wstępne deklaracje ze strony pracowników Ministerstwa Klimatu i Środowiska (MKiŚ) na temat ewentualnej zmiany przepisów padły w zeszłym tygodniu na warsztatach zorganizowanych wspólnie z samorządowcami. Omawiane były kwestie dotyczące wydłużenia terminu na rozpatrzenie wniosków o dodatek węglowy (np. z 30 do 60 dni) czy pomysły na uszczelnienie systemu. Ale mimo złożonych tam deklaracji dziś słyszymy, że temat nowelizacji nie jest jeszcze przesądzony" - czytamy w środowym wydaniu "Dziennika Gazety Prawnej".

Według gazety z wypowiedzi urzędników w MKiŚ wynika, że jeśli doszłoby do nowelizacji przepisów o dodatku węglowym, to nastąpiłoby to przy okazji prac w komisji sejmowej nad ustawą o dodatkach na paliwa inne niż węgiel. Sejm w tej sprawie ma się zebrać w piątek.

Reklama

CZYTAJ RÓWNIEŻ: 9 tys. złotych zamiast 3. Polacy znaleźli potężną lukę w dodatku węglowym

Dodatek węglowy: Próby wyłudzenia świadczenia w wysokości 3 tys. zł

"Na to czekają samorządowcy, którzy z jednej strony twierdzą, że są obciążeni pracą przy przyjmowaniu i weryfikowaniu wniosków o dodatki węglowe (można je składać od 17 sierpnia), a z drugiej - że pojawiają się próby wyłudzenia świadczenia w wysokości 3 tys. zł" - napisano w "DGP".

Gazeta powołuje się na analizę, przeprowadzoną w Krakowskim Centrum Świadczeń, gdzie na 10 wniosków w pięciu przypadkach głównym źródłem ciepła okazało się ogrzewanie z sieci miejskiej, ogrzewanie gazowe lub elektryczne.

"Lokalni urzędnicy w rozmowach ze stroną rządową zwracają też uwagę na coraz bardziej widoczny problem mnożących się gospodarstw domowych, co ma zapewne związek z tym, że dodatek przyznawany jest na gospodarstwo domowe. Osoby zamieszkujące wspólnie składają oddzielne wnioski, twierdząc, że gospodarują odrębnie i w ten sposób próbują otrzymać więcej niż jeden dodatek po 3 tys. zł" - czytamy w środowym "DGP". 

PAP
Dowiedz się więcej na temat: dodatek węglowy | samorządy | gospodarstwa domowe

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »