Dodatek za wysługę lat. Komu przysługuje i ile wynosi?

Pracownicy "budżetówki" mogą liczyć na specjalny dodatek do wynagrodzenia. Chodzi o dodatek za wysługę lat, który jest również nazywany dodatkiem stażowym. W jakich zawodach przysługuje rzeczony bonus, kiedy można na niego liczyć i ile konkretnie wynosi? Odpowiadamy.

Komu przysługuje dodatek za wysługę lat?

Dodatek za wysługę lat (zwany również dodatkiem stażowym) to dodatek, który przysługuje osobom zatrudnionym w jednostkach budżetowych, czyli tych finansowanych przez państwo. Po spełnieniu określonych warunków, zatrudnieni w owych miejscach mogą liczyć na specjalny bonus do wynagrodzenia. Dodatek przysługuje: 

Reklama
  • urzędnikom; 
  • policjantom; 
  • strażakom; 
  • żołnierzom; 
  • kolejarzom; 
  • pracownikom zakładów opieki zdrowotnej. 

Kiedy można otrzymać dodatek stażowy? Pracownicy otrzymują bonus po przepracowaniu określonej liczby lat. Co istotne, przepisy dotyczące dodatku stażowego są opisane w rozporządzeniu ministra pracy i polityki społecznej z 2008 roku w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w niektórych państwowych jednostkach budżetowych. 

Ile wynosi dodatek za wysługę lat i kiedy jest wypłacany?

Dodatek za wysługę lat jest obliczany na podstawie wynagrodzenia podstawowego. Wobec tego, jego wysokość może być inna w przypadku odmiennych stanowisk, a także stażu pracy. Co istotne, zgodnie z wcześniej przytoczonym rozporządzeniem: "do okresów pracy uprawniających do dodatku za wysługę lat wlicza się wszystkie poprzednie zakończone okresy zatrudnienia oraz inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze".

Dodatek jest z reguły wypłacany wraz z wynagrodzeniem. Po nabyciu prawa do otrzymania rzeczonego dodatku w trakcie miesiąca, jego wypłata odbywa się od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu nabycia prawa do dodatku. Jeżeli owo prawo zostało nabyte pierwszego dnia miesiąca, to wówczas wypłata dodatku następuje w terminie wypłaty wynagrodzenia za dany miesiąc. 

Dodatek stażowy. Po jakim czasie można go dostać?

W przypadku pracowników samorządowych zajmujących stanowiska w urzędach dodatek za wysługę lat przysługuje po 5 latach pracy. Wówczas bonus wynosi 5 proc. wynagrodzenia zasadniczego. Z każdym kolejnym rokiem dodatek stażowy rośnie o kolejny 1 proc. Warto zaznaczyć, że zgodnie z przepisami kwota dodatku nie może przekroczyć 20 proc. wynagrodzenia zasadniczego. 

Nauczyciele mogą liczyć na dodatek stażowy już po 4. roku pracy. Podobnie jak w przypadku urzędników, jego wysokość wzrasta o 1 proc. z każdym przepracowanym rokiem i nie może on przekroczyć 20 proc. wynagrodzenia zasadniczego. 

Policjanci i strażacy otrzymują dodatek stażowy już po 2 latach służby. Wówczas wynosi on 2 proc. wynagrodzenia zasadniczego i rośnie o 1 proc. z każdym kolejnym rokiem pracy, aż do 20 proc. po 20 latach służby. Potem, w przypadku strażaków, otrzymują oni 0,5 proc. dodatku za każdy rok służby powyżej 20 lat, aż do 25 proc. po 30 latach służby. Z kolei policjanci, po 20 latach służby dostają kolejne 2 proc. co dwa lata (aż do 32 proc. po 32 latach służby). Maksymalna wysokość dodatku stażowego w przypadku policjantów to 35 proc. wynagrodzenia zasadniczego po 35 latach służby.

Żołnierzom wypłacany jest dodatek za długoletnią służbę wojskową. Wynosi on 3 proc. uposażenia zasadniczego po 3 latach służby i wzrasta co 3 lata o kolejne 3 proc., aż do 15 proc. po 15 latach służby. Następnie dodatek wzrasta o 1 proc. za każdy kolejny rok służby ponad 15 lat, aż do 35 proc. po 35 latach służby.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: dodatek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »