Domański o cłach Trumpa. Wskazał najlepszą odpowiedź, jaką może dać Europa
- Musimy mądrze wykorzystać te 90 dni - powiedział minister finansów Andrzej Domański przed rozpoczynającym się w Warszawie spotkaniem ministrów finansów Unii Europejskiej (ECOFIN), dodając, że Europa z zadowoleniem przyjmuje decyzję Donalda Trumpa o zawieszeniu na 90 dni ceł wzajemnych na partnerów handlowych. - Potrzebujemy dobrej umowy dla europejskich obywateli i europejskich firm - zaznaczył. Wskazał też, co uważa za najlepszą odpowiedź ze strony Europy na rosnący protekcjonizm Stanów Zjednoczonych.
Polska w pełni popiera Komisję Europejską w jej wysiłkach na rzecz wynegocjowania "dobrego, sprawiedliwego" porozumienia z administracją Donalda Trumpa - podkreślił szef polskiego MF, dodając, że do KE należy "następny krok" w tej kwestii.
Polska i państwa członkowskie będą oczekiwać na precyzyjne komunikaty ze strony KE - zaznaczył.
Andrzej Domański zauważył, że w wojnie celnej nie ma wygranych, a wpływ ceł na gospodarki światowe może być "całkiem znaczący".
- To powiedziawszy, uważam, że naszą najlepszą odpowiedzią będzie skoncentrowanie się na gospodarce europejskiej i przywróceniu konkurencyjności Europie - stwierdził.
Powtórzył, że decyzja administracji Donalda Trumpa o zawieszeniu ceł wzajemnych na partnerów handlowych jest krokiem w kierunku deeskalacji obecnej sytuacji i Europa przyjmuje ten krok z satysfakcją.
- Potrzebujemy prawdziwie europejskiej odpowiedzi (na cła Donalda Trumpa - red.) - dodał Andrzej Domański.
Domański powiedział także, że rozpoczynające się w piątek rozmowy ministrów finansów UE będą dotyczyć wpływu makroekonomicznego amerykańskich ceł na europejską gospodarkę. Toczyć się będzie także debata o tym, w jaki sposób zwiększyć inwestycje w Europie i "rozruszać" gospodarkę Wspólnoty - ten panel odbędzie się przy udziale szefów banków centralnych (weźmie w nim udział także prezes NBP Adam Glapiński). Rozmowy ministrów finansów będą kontynuowane w sobotę i wówczas dominującym tematem będzie obronność i wydatki z nią związane, a także współpraca państw członkowskich w tym zakresie.
Zdaniem Domańskiego, świadomość zwiększenia inwestycji, pobudzenia konkurencyjności i konieczności zadbania o potencjał obronny jest coraz większa wśród krajów członkowskich UE. - Obserwujemy swego rodzaju przebudzenie w Europie, zarówno dotyczące naszej obronności, jak i naszej kondycji gospodarczej - powiedział polski minister finansów.