Domański: Priorytetem pożyczki na obronność. Na stole 150 mld euro
Minister Finansów Andrzej Domański zapowiedział w poniedziałek w Brukseli, że priorytetem polskiej prezydencji w Radzie UE będzie dokończenie prac nad programem pożyczkowym dla celów obronnych. UE ma w planach uruchomienie nawet 150 mld euro w formie pożyczek na zbrojenia.
Minister finansów Andrzej Domański powiedział w poniedziałek w Brukseli, że priorytetem polskiej prezydencji w Radzie UE jest ukończenie prac nad unijnym programem 150 mld euro pożyczek na zbrojenia, najlepiej jeszcze w maju. Według unijnego źródła przełomowy będzie szczyt z Wielką Brytanią 19 maja.
Podczas szczytu UE z Wielką Brytanią w Londynie ma zostać podpisane porozumienie obronne. Jak podkreślił Domański, Brytyjczycy zyskają dzięki niemu dostęp do unijnego programu pożyczkowego, co oznacza, że wraz z krajami członkowskimi i Ukrainą będzie mogła brać udział we wspólnych zamówieniach obronnych.
Przeczytaj: Wielkie pieniądze na zbrojenie Unii Europejskiej. Ujawniono plany KE
Prace nad rozporządzeniem ustanawiającym pakiet pożyczkowy SAFE trwają obecnie w Radzie UE. Przewidywano, że przełom w pracach ma nastąpić na posiedzeniu ministrów finansów we wtorek.
Domański podkreślił, że chodzi o to, by propozycja była "dopracowana, uwzględniała możliwie mocno wszystkie interesy państw europejskich".
"Naszym priorytetem jest, aby prace nad tym programem zakończyły się w trakcie polskiej prezydencji, najlepiej jeszcze w maju" - powiedział minister. "Tych kilka dodatkowych dni pozwoli uzyskać jeszcze lepsze warunki, także dla polskiego przemysłu zbrojeniowego, i także o tym będziemy rozmawiać jutro w trakcie posiedzenia" - zaznaczył. We wtorek w Brukseli zbierze się Rada ds. Gospodarczych i Finansowych (ECOFIN), której Domański będzie przewodzić w związku z polską prezydencją.
Sprawdź: Wydatki na obronność z KPO pod znakiem zapytania? Bruksela ma wątpliwości
"Oczywiście trwały czy trwają dyskusje nad szczegółami dotyczące procentów, dotyczące zaangażowania poszczególnych państw, poszczególnych bloków. Nie jest moją rolą, żeby wchodzić w rolę negocjatorów, natomiast naszym celem numer jeden jest budowa silnego europejskiego, w tym w szczególności polskiego, przemysłu zbrojeniowego" - powiedział Domański. Doprecyzował, że chodzi o współpracę z krajami spoza UE.
Minister finansów poinformował, że w poniedziałek w Brukseli przedstawiciele polskich firm zbrojeniowych PGZ i WB Electronics spotkali się z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. Do spotkania doszło na drugim Forum Przemysłu Obronnego UE-Ukraina.
65 proc. komponentów uzbrojenia finansowanego z programu pożyczkowego ma pochodzić z krajów UE lub Ukrainy. W projekcie rozporządzenia, nad którym pracują obecnie kraje członkowskie w Radzie UE, zaproponowano również, by przy zakupach bardziej złożonych systemów konieczne było zapewnienie pełnej kontroli wykonawców nad projektem sprzętu obronnego. W ocenie KE zapobiegnie to uzależnianiu się od złożonych systemów spoza UE.
***