"Domy dla Ukrainy" - rządowy program dla brytyjskich rodzin
Brytyjczycy są gotowi na przyjęcie do swoich domów uchodźców z Ukrainy. W ciągu niespełna 48 godzin na rządowy program “Domy dla Ukrainy" odpowiedziało prawie 90 tysięcy osób. Powodzenie programu zależy od rządu. Odkąd wybuchła wojna, Downing Street wydał uchodźcom jedynie 4 tysiące wiz.
Chętnych do zakwaterowania u siebie uchodźców było tylu, że w ciągu pierwszych godzin od wejścia programu zablokowali oni stronę internetową, za pośrednictwem której mogą składać wnioski. Aby gościć u siebie uchodźców, każda rodzina będzie musiała przejść weryfikację, głównie by móc określić, ile osób może u siebie gościć. Musi się też zobowiązać do otwarcia swojego domu dla przybyłych co najmniej na sześć miesięcy. Ukraińcy, którzy przyjadą w ramach programu, będą mogli pozostać na wyspach do trzech lat.
Pomagajmy Ukrainie - Ty też możesz pomóc
Zgodnie z decyzją rządu, uciekający przed wojną będą mogli zamieszkać z brytyjskimi rodzinami od najbliższej soboty, niezależnie od tego, czy mają związki z Wielką Brytanią. Zaś każde gospodarstwo domowe, które przyjmie Ukraińców, otrzyma wsparcie wynoszące 350 funtów miesięcznie - prawie 2 tysiące złotych. Pieniądze te nie zostaną opodatkowane.
Organizacje pozarządowe wyrażają jednak obawy związane z programem “Domy dla Ukrainy". Przypominają, że odkąd Rosja zaatakowała Kijów, z kraju ogarniętego wojną uciekło 3 miliony osób - milion tygodniowo. Tymczasem brytyjski rząd wydał zaledwie 4 tysiące wiz dla uciekających do Wielkiej Brytanii. Pozwolenie otrzymali jedynie ci, którzy udowodnili, że posiadają na wyspach rodzinę. Downing Street przypomina jednak, że uchodźcy, którzy przybędą w ramach “Domów dla Ukrainy", nie muszą mieć żadnych związków z Wielką Brytanią.
Grupa Polsat Plus i Fundacja Polsat razem dla dzieci z Ukrainy
Program opracował Michael Gove, sekretarza ds. społeczności w Izbie Gmin - ten sam, który proponuje, aby objęte sankcjami rezydencje rosyjskich oligarchów przeznaczyć na miejsca pobytu ukraińskich uchodźców. W wywiadzie udzielonym BBC Gove uzasadniał, że nieruchomości przejęte przez brytyjską administrację powinny zostać przeznaczone do celów humanitarnych.
Ewa Wysocka