Donald Tusk odwołał Rzecznika Finansowego, Ministerstwo Finansów wyjaśnia. Ujawniono powód

Donald Tusk w ubiegłym tygodniu odwołał Rzecznika Finansowego (RF) Bohdana Pretkiela z zajmowanego stanowiska przed upływem jego czteroletniej kadencji. Wówczas zarówno Biuro RF, jak i rząd, nie ujawniły powodów tej decyzji. W poniedziałek głos w sprawie zabrało Ministerstwo Finansów. "Powodem odwołania Bohdana Pretkiela z funkcji Rzecznika Finansowego było to, iż nie spełniał on ustawowych wymogów do zajmowania tego stanowiska" - wskazał resort.

"Minister Finansów wystąpił do Prezesa Rady Ministrów z wnioskiem o odwołanie Pana Bohdana Pretkiela ze stanowiska Rzecznika Finansowego, ponieważ nie spełnia on ustawowych wymogów do zajmowania tego stanowiska, tj. wymogu posiadania, co najmniej siedmioletniego doświadczenia zawodowego w zakresie funkcjonowania rynku finansowego i regulacji prawnych tworzących jego otoczenie oraz wymogu wyróżniania się wiedzą w tym obszarze" - przekazało Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie PAP.

Decyzja o odwołaniu Bohdana Pretkiela zapadła w czwartek, natomiast Biuro Rzecznika Finansowego poinformowało o niej w piątek. - Potwierdzam, że Rzecznik Finansowy został odwołany - powiedział wówczas PAP rzecznik prasowy Biura Rzecznika Finansowego Maciej Sawa. - Pismo podpisane przez premiera Donalda Tuska otrzymaliśmy wczoraj - dodał.

Reklama

Interia skontaktowała się wówczas z Biurem Rzecznika Finansowego, jednak na tamtym etapie zarówno ono, jak i rząd, nie podawały przyczyn odwołania urzędnika. 

Rzecznik Finansowy odwołany przed końcem kadencji

Bohdan Pretkiel został powołany na Rzecznika Finansowego w grudniu 2021 r., tym samym jego odwołanie nastąpiło przed upływem kadencji. Zgodnie z ustawą o rozpatrywaniu reklamacji przez podmioty rynku finansowego, o Rzeczniku Finansowym i o Funduszu Edukacji Finansowej, kadencja Rzecznika Finansowego trwa 4 lata. Powołuje go i odwołuje premier na wniosek ministra finansów.

W tym samym akcie prawnym wskazano powody, z których Rzecznik Finansowy może zostać odwołany przed zakończeniem kadencji. To niewypełniania obowiązków przez ponad 6 miesięcy na skutek długotrwałej choroby stwierdzonej orzeczeniem lekarskim, rażące naruszenia interesów klientów podmiotów rynku finansowego, rażące naruszenia przepisów Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej lub ustaw, skazanie prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne albo złożenie rezygnacji

Bohdan Pretkiel jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji UW, tam też uzyskał stopień naukowy doktora. Pracował m.in. w kancelariach prawniczych, gdzie zajmował się np. problemami z zakresu prawa finansowego. Od sierpnia 2018 r. do lutego 2021 r. był członkiem Rady Nadzorczej Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. Od kwietnia 2016 r. był członkiem zespołu eksperckiego dotyczącego budowy instytucji dialogu obywatelskiego przy Pełnomocniku Rządu ds. Społeczeństwa Obywatelskiego. Od grudnia 2017 r. był prezesem think-tanku Instytut im. Mikołaja Sienickiego. 

Czym zajmuje się Rzecznik Finansowy?

Rzecznik Finansowy zajmuje się wspieraniem obywateli w sporach z podmiotami rynku finansowego. Jego zadaniem jest ochrona klientów takich instytucji jak zakłady ubezpieczeń, banki, biura maklerskie i firmy pożyczkowe.

Rzecznika Finansowego powołano ustawą z dnia 5 sierpnia 2015 r. o rozpatrywaniu reklamacji przez podmioty rynku finansowego i o Rzeczniku Finansowym. Instytucja ta powstała w wyniku rozszerzenia zakresu działań powołanego w 1995 r. Rzecznika Ubezpieczonych.

Biuro RF rozpatruje reklamacje, udziela porad i wsparcia osobom fizycznym, które są stroną umowy z podmiotem finansowym, zarówno na etapie postępowania interwencyjnego, jak i sądowego. Może również prowadzić postępowanie pozasądowe, którego celem jest polubowne rozwiązanie sporu między klientem a podmiotem rynku finansowego. 

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Rzecznik Finansowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »