Reklama

Dotacja na remont w domu. Dają nawet 135 tys. zł z programu "Czyste powietrze"

Dotacja do remontu w domu nawet do 135 tys. zł stała się faktem na początku tego roku. Wszystko przez zmiany w programie "Czyste powietrze", który szeroko otwiera drogę do termomodernizacji swojej własnej nieruchomości. Dzięki pieniądzom z programu nie tylko przeprowadzimy remont w domu, ocieplając nieruchomość, ale także wymienimy piec i założymy panele fotowoltaiczne.

Dotacja na 135 tys. zł do remontu, którego celem jest termomodernizacja domu jednorodzinnego, czeka na chętnych. Wnioski przyjmowane są od początku stycznia w ramach programu "Czyste powietrze", który w 2023 roku przeszedł niemałe zmiany. Wystarczy spełnić warunki, jakimi obwarowana jest dotacja i można składać wniosek do programu prowadzonego pod pieczą Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Dotacja na remont. Termomodernizacja za nawet 135 tys. zł z programu "Czyste powietrze"

3 stycznia ruszyło "Czyste powietrze" w odświeżonej wersji. Najważniejsze zmiany, jakie przeszedł program to zwiększenie progów dochodowych, co rozszerzyło grupę osób, które mogą ubiegać się o pieniądze z dotacji na remont, ale także podwyższenie samych sum dofinansowania. Dodany również został jeden warunek przystąpienia do programu, ale nie powinien on stwarzać żadnych komplikacji.

Reklama

Aby przystąpić do programu należy mieścić się przede wszystkim w przedstawionych kryteriach dochodowych. Te zostały zwiększone względem ubiegłego roku. Na poziomie podstawowym mowa o osobach, których roczny dochód nie przekracza 135 tys. zł, a te mogą dostać od 41 tys. zł do 66 tys. zł dotacji.

Z kolei przy podwyższonym dofinansowaniu do remontu próg dochodowy wynosi 1894 zł na osobę w gospodarstwie domowym wieloosobowym. W wypadku gospodarstwa jednoosobowego próg wzrósł do kwoty 2651 zł na głowę. W ramach podwyższonego dofinansowania możemy liczyć na od 47 tys. zł do nawet 99 tys. zł dotacji.

Jeszcze więcej otrzymać mogą gorzej finansowo sytuowani Polacy, których dochody nie przekraczają kolejno 1090 zł i 1526 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym i jednoosobowym. Ta grupa w ramach najwyższego poziomu dofinansowania z programu "Czyste powietrze" może liczyć na dotację od 79 tys. zł do 135 tys. zł.

Zanim przyznają pieniądze z dotacji, trzeba pokazać zaświadczenie. Część musi też przeprowadzić audyt

Należy podkreślić, że w wypadku osób kwalifikujących się do programu w stopniu podwyższonym i najwyższym występuje jeszcze jedno kryterium udziału. Trzeba bowiem przedstawić zaświadczenie o dochodach z GOPS lub MOPS. 

Natomiast wszystkich chętnych może dotyczyć przeprowadzenie audytu energetycznego budynku. "Może", bo o jego przeprowadzenie postarać musi się ten, kto chce przeprowadzić pełną termomodernizację nieruchomości (nowy piec, ocieplenie, fotowoltaika). Co ciekawe, dotację można utrzymać i na audyt - mowa o 1,2 tys. zł.

Dotacja jeszcze przed remontem. Połowę dofinansowania dadzą od razu, drugą już po fakcie

Dotąd program "Czyste powietrze" zakładał zwrot środków za przeprowadzoną termomodernizację. Od 2023 roku jest możliwość, aby starać się jednak o prefinansowanie inwestycji. Połowę przyznanej dotacji można otrzymać jeszcze przed rozpoczęciem remontu i to niezależnie od progu dochodowego. Tacy uczestnicy programu "Czyste powietrze" mają jednak 18 miesięcy od momentu złożenia wniosku na przeprowadzenie termomodernizacji. Drugą część pieniędzy uczestnik programu zobaczy natomiast już po wykonanym remoncie.

Wnioski o uczestnictwo w programie należy składać do wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w formie papierowej i elektronicznej za pośrednictwem Portalu Beneficjenta, który znajduje się na stronach internetowych wojewódzkich ośrodków NFOŚiGW. Jednak zgłoszenie elektroniczne wymaga dopełnienia formalności w postaci wydrukowania elektronicznego wniosku, podpisania go i dostarczenia do odpowiadającej naszemu miejscu zamieszkania placówki.

Przypomnijmy, że program "Czyste powietrze" wystartował w 2018 roku. Od tego czasu złożono ponad 530 tys. wniosków na 10 mld zł dofinansowania remontu termomodernizacyjnego.

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL/materiały prasowe
Dowiedz się więcej na temat: termomodernizacja | dotacja | remont | czyste powietrze

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »