Dowiercili się do gorącej wody. Temperatura powyżej 70 stopni Celsjusza
Geotermalne wody o jednych z najlepszych w Polsce parametrach - złoże położone na głębokości przekraczającej 2,5 km daje wodę o temperaturze powyżej 70 stopni Celsjusza, w stosownej ilości 160 m.sześc. na godzinę. To akurat tyle, aby planować wykorzystanie tego podziemnego zasobu na potrzeby ogrzewania niedużego miasta, jakim jest Żyrardów. Właśnie w Żyrardowie trwa oczekiwanie na zatwierdzenie przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego dokumentacji hydrogeologicznej, która pozwalałaby na realizację kolejnych etapów geotermalnej inwestycji. W planach nie tylko ogrzewanie miasta, ale także baseny geotermalne, które z Żyrardowa uczyniłyby atrakcyjne miejsce relaksu na Mazowszu.
Żyrardów dostał sięgającą 20 mln zł dotację na wykonanie odwiertu poszukiwawczo-rozpoznawczego wód termalnych. Zaplanowano wykonanie odwiertu sięgającego 2,7 km (z niewielką tolerancją) i właśnie taki odwiert powstał. Szukano zasobów wodnych w warstwach wodonośnych jury dolnej i kredy dolnej. Już na początku zaplanowano, że wody termalne z Żyrardowa zasilą miejską sieć ciepłowniczą, ale nie wykluczano rekreacyjnego, czy nawet leczniczego ich wykorzystania.
W styczniu br. rozpoczęto wiercenie. Zaplanowano, że potrwa trzy miesiące. Wspomniane 2,7 km to największa głębokość termalnego odwiertu na Mazowszu.
W kwietniu br. stało się jasne, że wiercenie zakończyło się sukcesem. "Mamy wody termalne" - chwalili się przedstawiciele żyrardowskiego magistratu. Z warstwy wodonośnej kredy wypływa woda o temperaturze 45 stopni Celsjusza, a z warstwy jurajskiej o temp. powyżej 70 stopni. Zasoby mają odpowiednie ciśnienie i wydajność, a mineralizacja wody pozwala myśleć o jej dodatkowym (poza ciepłownictwem) wykorzystaniu dla celów rekreacyjnych czy nawet leczniczych.
Miasto złożyło do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego dokumentację hydrogeologiczną z odwiertu. Teraz Żyrardów czeka na decyzje, które umożliwią realizację kolejnych etapów inwestycji.
- Dopiero po zatwierdzeniu złożonej dokumentacji hydrogeologicznej będziemy mogli mówić o ostatecznych wynikach badań - podkreśliła w rozmowie z Portalem Samorządowym (PortalSamorzadowy.pl) Dagmara Pociech, dyrektor wydziału ochrony środowiska i gospodarki odpadami Urzędu Miasta w Żyrardowie.
Władze miasta nie kryją, że dzięki inwestycji w geotermię będzie można finalnie zmniejszyć koszty ogrzewania. Włodarze Żyrardowa szacują, że wykorzystanie gorących wód w miejskim ciepłownictwie pozwoli zmniejszyć koszty zakupu węgla i gazu dla miejskiego ciepłownictwa o ok. 30 proc. Nie bez znaczenia jest też oczekiwanie na środowiskowe korzyści z geotermii, czyli znaczące obniżenie emisji CO2.
Jak się okazuje, władze miejskie w Żyrardowie poważnie myślą także o zagospodarowaniu odkrytych gorących źródeł w celach rekreacyjnych i leczniczych. Żyrardów chciałby zbudować baseny termalne, a w przypadku potwierdzenia leczniczych właściwości wód tryskających z głębi ziemi, świadczyć usługi balneologiczne (wodolecznictwo). Możliwe są kąpiele solankowe, inhalacje czy nawet pijalnie wód.
"Szukamy kolejnych możliwości do pozyskania funduszy zewnętrznych na wykorzystanie energii geotermalnej" - zapewniła w rozmowie z Portalem Samorządowym cytowana wcześniej dyrektor Dagmara Pociech.
***