Drób: Już 30 ognisk ptasiej grypy
Jak wynika z komunikatu Głównego Lekarza Weterynarii zamieszczonego na jego stronie internetowej, obecnie w kraju występują 30 ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków (podtyp H5N8). W zapobieganie rozprzestrzeniania się wirusa ptasiej grypy bardziej aktywnie powinny zaangażować się samorządy - wynika z posiedzenia Wojewódzkiego Sztabu Zarządzania Kryzysowego.
W spotkaniu zorganizowanym w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach uczestniczyli m.in. samorządowcy z gmin i powiatów z południa regionu (pow. pińczowskiego i kazimierskiego - gdzie pojawiły się ogniska wirusa oraz sąsiednich - buskiego i jędrzejowskiego), przedstawiciele wojewody, służb weterynaryjnych, policji, straży pożarnej.
Jak powiedział PAP Świętokrzyski Wojewódzki Lekarz Weterynarii Bogdan Konopka, do samorządów skierowano sugestie i polecenia, by bardziej czynnie zaangażowały się w profilaktykę rozprzestrzeniania się wirusa.
- Prewencja ma polegać nie tylko na oplakatowaniu w miejscach dostępnych dla rolników wiadomości na temat grypy, ale przede wszystkim na informowaniu każdego z nich, że obowiązuje rozporządzanie ministra rolnictwa o zamknięciu, odizolowaniu drobiu od świata zewnętrznego, nie dopuszczeniu go do zbiorników wodnych i innych miejsc, gdzie żerują dzikie ptaki, skąd wirus może trafiać do stad - podkreślił Konopka.
Przypomniał, że rolnicy, którzy nie dostosują się do zasad, w przypadku konieczności wybicia stada, nie otrzymają odszkodowań, a za niestosowanie obowiązujących przepisów są przewidziane także administracyjne kary finansowe.
Jak podkreślił świętokrzyski lekarz weterynarii, profilaktyka jest ważna zarówno w dużych fermach drobiu, jak i w małych gospodarstwach. Konopka dodał, że wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że obostrzenia dotyczące odizolowania ptaków dotyczą także gołębi, które często są hodowane w małych gospodarstwach.
Służby weterynaryjne wdrażają w gospodarstwach wszystkie procedury zwalczania, przewidziane w przypadku wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu. Wyznaczono m.in. odpowiednie obszary zapowietrzone i zagrożone wokół miejsc, gdzie wystąpiła choroba. To ok. 50 miejscowości i kilkadziesiąt gospodarstw.
W związku z zagrożeniem ptasią grypą nie odbędzie się planowana na połowę stycznia w Kielcach 67. Ogólnopolska Wystawa Gołębi Pocztowych i towarzyszące im targi.
Ptasia grypa nie jest szkodliwa dla człowieka, ale przynosi duże straty gospodarcze.
Jak wynika z komunikatu Głównego Lekarza Weterynarii zamieszczonego na jego stronie internetowej, obecnie w kraju występują 22 ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków (podtyp H5N8).
Ptasia grypa wystąpiła w Polsce dotąd dwa razy. W grudniu 2007 r. pojawiła się w 10 ogniskach w województwach: mazowieckim (w powiatach płockim i żuromińskim) oraz warmińsko-mazurskim (w powiatach lidzbarskim, elbląskim i ostródzkim). W wyniku wykrycia tej choroby służby weterynaryjne zlikwidowały 939 tys. ptaków oraz ponad 3 mln 950 tys. jaj. Wcześniej ptasia grypa występowała w Polsce od jesieni 2005 r. do wiosny 2006 r. Wykryto ją w kilku ogniskach, m.in. w Toruniu, Bydgoszczy, Świnoujściu oraz w woj. lubuskim. Wirus wykryto jedynie u dzikich ptaków, nie było zachorowań drobiu domowego.
..........................
- Z powodu ptasiej grypy Rosyjska Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rossielchoznadzor) wprowadziła od końca grudnia zakaz eksportu produkcji drobiowej z województw podkarpackiego i małopolskiego - poinformowała w tym tygodniu agencja TASS.
Podano, że te "czasowe ograniczenia" eksportu do Federacji Rosyjskiej dotyczą, m.in. żywego drobiu, jaj inkubowanych, mięsa drobiowego, gotowych produktów drobiarskich i wszystkich rodzajów produkcji drobiarskiej, a także karmy i dodatków do karmy dla drobiu.
Agencja przypomina, że 16 grudnia Rossielchoznadzor z powodu ptasiej grypy wprowadził analogiczne ograniczenia dla eksportu z województwa lubuskiego.
Po opublikowanym 9 grudnia komunikacie Rossielchoznadzoru o możliwości wprowadzenia zakazu dostaw z Polski żywych kurcząt i jaj inkubowanych z powodu ptasiej grypy, zastępca Głównego Lekarza Weterynarii Krzysztof Jażdżewski informował, że Inspekcja Weterynaryjna przygotowuje stosowne pismo do Rossielchoznadzoru na temat wystąpienia ogniska ptasiej grypy w naszym kraju z prośbą o zastosowanie regionalizacji.
Regionalizacja umożliwia import z danego kraju z terenów poza strefami z ograniczeniami.
Polskie służby weterynaryjne poinformowały w czwartek o 30 ogniskach ptasiej grypy w naszym kraju. Największe straty z tego tytułu odnotowuje się w województwie lubuskim, gdzie znajdują się duże fermy drobiu.