Duże rodziny nadal zwolnione z opłaty skarbowej
Akty stanu cywilnego wydawane w sprawach Karty Dużej Rodziny będą zwolnione z opłaty skarbowej, także po 1 marca 2015 r. - przewiduje poselski projekt, którego pierwsze czytanie odbyło się wczoraj w Sejmie.
Akty stanu cywilnego wydawane w sprawach Karty Dużej Rodziny będą zwolnione z opłaty skarbowej, także po 1 marca 2015 r. - przewiduje poselski projekt, którego pierwsze czytanie odbyło się wczoraj w Sejmie. Poparcie dla projektu zapowiedziały kluby PO, PiS, PSL, SLD, KPSP i TR.
- Chcemy, żeby osoby starające się o Kartę Dużej Rodziny mogły być zwolnione z opłat skarbowych przy odpisach skróconych aktów urodzenia. Zależy nam na szybkim procedowaniu nad tą ustawą. Prosimy o to kierownictwo i członków komisji finansów publicznych - podkreśliła przedstawiając projekt w Sejmie Magdalena Kochan (PO).
Projekt nowelizacji ustawy o opłacie skarbowej złożyła w Sejmie grupa posłów PO. Autorzy projektu podkreślili, że 1 stycznia 2015 r. weszła w życie ustawa o Karcie Dużej Rodziny, która wprowadziła zwolnienie od opłaty skarbowej odpisów skróconych aktów stanu cywilnego wydawanych w sprawach Karty Dużej Rodziny.
Problem w tym, że 1 marca 2015 r. wejdzie w życie Prawo o aktach stanu cywilnego, które również wprowadza zwolnienia za wydawanie odpisów skróconych aktów stanu cywilnego, nie uwzględnia jednak - jak uchwalona wcześniej od ustawy o Karcie Dużej Rodziny - odpisów skróconych wydawanych w sprawach Karty Dużej Rodzony.
Poselski projekt ma więc wyeliminować sytuację, w której po wejściu w życie Prawa o aktach stanu cywilnego, tj. po dniu 1 marca 2015 r., przestanie obowiązywać zwolnienie od pobierania opłaty skarbowej (w kwocie 22 zł) za wydawanie odpisów skróconych aktów stanu cywilnego w sprawach Karty Dużej Rodziny.
Ustawa o Karcie Dużej Rodziny gwarantuje rodzinom wielodzietnym prawo do skorzystania ze zniżek oferowanych m.in. przez muzea, rezerwaty przyrody, obiekty sportowo-rekreacyjne, biura turystyczne, uzdrowiska, sklepy (pełna lista podmiotów już uczestniczących w programie na www.rodzina.gov.pl).
Karta Dużej Rodziny obejmie rodziny, w których wychowuje się co najmniej troje dzieci do 18. roku życia, a w przypadku dzieci uczących się lub studiujących - do 25. roku życia. Będzie uprawniać do zniżek między innymi w niektórych muzeach, rezerwatach przyrody i obiektach rekreacyjno-sportowych.
Posiadacze dokumentu mają też otrzymać ulgi na przejazdy publicznym transportem kolejowym - 37 procent na bilety jednorazowe i 49 procent na miesięczne, oraz w opłatach paszportowych - 75 procent w przypadku dzieci i 50 procent dla rodziców. Karta umożliwi także bezpłatny wstęp do parków narodowych. Rodziny będą zwolnione z opłat za wydanie odpisów aktów stanu cywilnego przy staraniu się o przyznanie Karty.
Członkowie rodzin wielodzietnych, niezależnie od dochodu, dzięki Karcie, będą mieć zniżki na przejazdy koleją, opłaty paszportowe i wstęp do niektórych muzeów czy obiektów sportowych.
Karta przysługiwać będzie samotnemu rodzicowi, rodzicom (także zastępczym, opiekunom w pieczy zastępczej), małżonkowi rodzica.
Kartę otrzymać będą mogli nie tylko obywatele polscy, ale też cudzoziemcy mający pozwolenie na pobyt stały w Polsce, długoterminową rezydenturę, uchodźcy.
Karta uprawnia - i po wprowadzenia ustawy dalej będzie uprawniać - do zniżek nie tylko w instytucjach publicznych, ale też oferowanych przez przedsiębiorców, którzy mają umowy z ministrem pracy lub wójtami. Wykaz uprawnień oraz instytucji albo podmiotów je przyznających MPiPS zamieszczać ma na stronie internetowej.
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej ocenia, że w ciągu najbliższych lat z Karty może korzystać 3,4 mln osób..