Dwa modele wydzielenia aktywów węglowych do NABE
Rząd rozważa dwa modele wydzielenia aktywów węglowych do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego. Decyzja o wyborze optymalnego modelu dla Skarbu Państwa zostanie podjęta po analizach prawnych i finansowych - poinformował w tym tygodniu wiceminister aktywów państwowych Piotr Pyzik. Zdaniem ekspertów wszystkie zobowiązania grup węglowych trafią do NABE, a w kwestii zadłużenia wynoszącego ok. 18 mld zł prowadzone są już rozmowy z bankami.
Grupa Polsat Plus i Fundacja Polsat razem dla dzieci z Ukrainy
Pierwszy, w którym Skarb Państwa nabywa od koncernów energetycznych akcje/udziały spółek nabywanych, a następnie konsoliduje je w ramach NABE (poprzez wniesienie na podwyższenie kapitału PGE GiEK).
Drugi, w którym następuje warunkowe nabycie akcji/udziałów spółek nabywanych przez PGE GiEK, pod warunkiem nabycia akcji PGE GiEK przez Skarb Państwa.
Decyzja dotycząca wyboru modelu - najbardziej optymalnego dla Skarbu Państwa, zostanie podjęta po analizach prawnych i finansowych przeprowadzonych przez zewnętrznych doradców oraz przedstawionych przez nich rekomendacjach w tym zakresie" - napisał w odpowiedzi na interpelację poselską wiceminister aktywów państwowych Piotr Pyzik.
Jak poinformował, obecnie Ministerstwo Aktywów Państwowych jest w trakcie procedowania postępowań zmierzających do wyboru tych doradców, w tym podmiotu, który przygotuje dla Skarbu Państwa wyceny nabywanych spółek.
Wiceminister wskazał, że cena nabycia przez Skarb Państwa akcji/udziałów spółek nabywanych będzie mogła zostać ustalona dopiero po przeprowadzeniu procesu due diligence oraz sporządzeniu wycen. Finansowanie transakcji ma zostać zapewnione w oparciu o istniejące instrumenty prawne oraz zgodnie z obowiązującymi regułami budżetowymi.
Skarb Państwa planuje przejęcie kontroli kapitałowej nad spółkami z grup kapitałowych PGE, Enei, Energi oraz Tauron Polska Energia, w których zgromadzone zostaną wszystkie aktywa związane z wytwarzaniem energii elektrycznej w elektrowniach zasilanych węglem kamiennym i brunatnym oraz ich konsolidację w ramach NABE - utworzonego w oparciu o nabywaną od PGE spółkę PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.
Proces zostanie poprzedzony reorganizacją wewnętrzną koncernów energetycznych, które w ramach swoich grup kapitałowych wskażą spółki, wokół których dokonają integracji aktywów związanych z wytwarzaniem energii z węgla.
Zgodnie z harmonogramem, prace związane z reorganizacją koncernów oraz zapewnieniem spółkom nabywanym zdolności operacyjnej powinny zostać zrealizowane do końca II kwartału 2022 r. Równolegle prowadzone są także rozmowy przedstawicieli strony rządowej oraz firm energetycznych ze stroną społeczną w zakresie wypracowania umowy społecznej dla sektora elektroenergetycznego.
Po wydzieleniu aktywów węglowych koncerny energetyczne skupią się na realizacji nisko i zeroemisyjnych inwestycji, a NABE będzie właścicielem aktywów węglowych.
Jednym z kluczowych elementów budowania energetycznego systemu bezpieczeństwa Polski, jest przyjęty przez Radę Ministrów projekt transformacji sektora energetycznego zakładający utworzenie Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE).
Komentując powstanie NABE prezes PKEE Wojciech Dąbrowski wskazywał jak ważne jest budowanie systemu bezpieczeństwa energetycznego własnego kraju. Jego zdaniem to właśnie NABE będzie jego filarem dostarczając stabilne źródła energii oraz okazje do przyspieszenia inwestycji w OZE.
Warto pamiętać o tym, że Polska, podobnie jak cała Unia Europejska, jest zobowiązana do osiągnięcia w 2050 roku tzw. neutralności klimatycznej, oznaczającej maksymalne ograniczenie emisji CO2, między innymi w przemyśle, transporcie i energetyce.
Program transformacji sektora energetycznego zakłada, że kontrolowane przez państwo spółki energetyczne - PGE, Enea oraz Tauron - które są obecnie właścicielami 70 bloków węglowych, dokonają wewnętrznej integracji aktywów wokół jednej spółki. Następnie Skarb Państwa nabędzie od nich udziały w tych podmiotach. Wśród nabywanych aktywów znajdą się również kopalnie węgla brunatnego, jako nierozerwalnie związane z jednostkami wytwórczymi korzystającymi z tego paliwa.
Jak wyliczyła agencja ratingowa Fitch, wszystkie trzy grupy energetyczne tj, PGE, Enea i Tauron na koniec 2020 r. miały zaciągnięte kredyty i wyemitowane obligacje na łączną kwotę 32 mld zł.
BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami