Dwie niemieckie spółki polskiego giganta chcą ogłosić upadłość. "Duży spadek sprzedaży"

Polska grupa Boryszew Automotive Plastics (BAP), będąca największym producentem motoryzacyjnym w kraju, poinformowała, że dwie nierentowne spółki Boryszewa w Niemczech złożyły wnioski ws. ogłoszenia upadłości. Grupa liczy na to, że upadłość pod zarządem własnym umożliwi kontrolowaną restrukturyzację oraz ograniczenie kosztów.

Spółki zależne od Boryszewa, Boryszew Oberflächentechnik Deutschland oraz Boryszew Formenbau Deutschland, złożyły do właściwych sądów wnioski w sprawie ogłoszenia upadłości - podał Boryszew w komunikacie. Jak poinformowano, wnioski dotyczą upadłości pod zarządem własnym realizowanej zgodnie z niemieckim prawem upadłościowym. 

Nierentowne spółki Boryszewa w Niemczech złożyły wnioski ws. ogłoszenia upadłości

Boryszew informował wcześniej, że na podjęcie takiej decyzji wpływ miała pogarszająca się sytuacja w zakresie pozyskiwania nowych zamówień od głównych klientów, jak również niższa od oczekiwanej realizacja umów - spowodowało to m.in. znaczący spadek sprzedaży. Dodatkowym czynnikiem negatywnie wpływającym na sytuację tych firm mają być wysokie koszty stałe, w szczególności koszty wynagrodzeń, energii i surowców.

Reklama

"Zgodnie z przeprowadzonymi analizami, nie pozwala to na uzyskanie minimalnej satysfakcjonującej rentowności dla prowadzonej działalności oraz perspektywy osiągnięcia samofinansowania działalności przez podmioty w racjonalnej perspektywie czasowej" - czytamy w opublikowanym komunikacie. 

Boryszew liczy na to, że upadłość pod zarządem własnym umożliwi kontrolowaną restrukturyzację, ograniczenie kosztów związanych z wygaszaniem nierentownych obszarów działalności, a także zaspokojenie wierzycieli na optymalnym poziomie. Ponadto ma nadzieję na "sprawne i transparentne przeprowadzenie procesu", co ma pozytywnie wpłynąć na utrzymanie reputacji i wizerunku grupy kapitałowej. 

Milionowe straty

Działalność obu podmiotów obejmuje produkcję galwanizowanych elementów plastikowych, wykorzystanych do wyposażenia samochodów oraz produkcję form wtryskowych. 

W 2023 roku wygenerowały one łącznie ok. 93,3 mln zł przychodów ze sprzedaży (w 2022 roku 84,1 mln zł). Działalność obu spółek, na poziomie EBITDA w 2023 wygenerowała stratę w wysokości 24,7 mln zł (dane wstępne niebadane), natomiast za 2022 rok strata wyniosła 24,1 mln zł. 

Grupa Boryszew to jedna z największych prywatnych grup przemysłowych w Polsce. Zajmuje się przetwórstwem metali nieżelaznych w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej, jest też największym producentem komponentów motoryzacyjnych w naszym kraju, w tym m.in. płynów eksploatacyjnych. Zatrudnia około 10 tys. pracowników w prawie 30 zakładach na całym świecie. Skonsolidowane przychody grupy w 2023 r. wyniosły 5,69 mld zł.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Boryszew SA | upadłość spółki | Niemcy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »