E-rejestracja do lekarzy rusza wkrótce. Ma pomóc skrócić kolejki
Cały proces wdrażania e-rejestracji, czyli zapisów na wizytę do lekarza za pośrednictwem internetu, będzie przebiegał stopniowo, a jego pierwsze elementy zostaną wprowadzone 1 czerwca - poinformowała we wtorek minister zdrowia Izabela Leszczyna.
Minister zdrowia powiedziała w radiowej Trójce, że wdrażanie e-rejestracji będzie stopniowe, a od czerwca obejmie określone specjalizacje. E-rejestracja służyć będzie pacjentom do zapisywania się, odwoływania wizyt, a koordynatorzy będą pilnować, by w systemie nie było niewykorzystanych "okienek".
Jak zaznaczyła Leszczyna, w tym celu działać będzie również infolinia - chodzi o pacjentów, którzy nie korzystają z cyfrowych technologii.
Resort zdrowia pracuje również nad projektem tzw. odwróconej piramidy świadczeń. Szefowa MZ wyjaśniła, że celem reformy będzie przesunięcie części pacjentów z opieki szpitalnej do ambulatoryjnej opieki zdrowotnej. Jak mówiła, szpitale miałyby się zajmować trudniejszymi przypadkami i częściowo zostać przemodelowane do świadczenia opieki długoterminowej - ze względu na starzenie się społeczeństwa.
"Na pewno w tej kadencji dostępność do lekarzy będzie większa, a kolejki do lekarzy krótsze" - zadeklarowała Leszczyna. Powiedziała, że pracuje nad tym w resorcie z ekspertami i osobami z zewnątrz, które "nie są skażone systemem", mają więc świeże spojrzenie.
Leszczyna była też we wtorek pytana o kwestię tzw. tabletki dzień po i czy gdyby miała 15-letnią córkę, to pozwoliłaby jej zażyć taką tabletkę. "Gdyby współżyła i powiedziała: mamuś, mogę być w ciąży, natychmiast poszłabym i jej kupiła - gdybyśmy mieli takie idiotyczne, okrutne prawo, jakie mamy dziś w Polsce" - odpowiedziała Leszczyna.
Pod koniec marca prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę, która znosiła recepty na pigułki antykoncepcji awaryjnej dla osób od 15. roku życia. W ocenie prezydenta to za wczesny wiek na przyjmowanie takich tabletek bez zgody rodziców.
W związku z tym resort zdrowia chce od 1 maja br. wdrożyć pilotażowy program, w ramach którego tzw. tabletki dzień po byłyby sprzedawane w aptekach w ramach tzw. recepty farmaceutycznej dla pacjentek powyżej 15. roku życia. Izabela Leszczyna zapowiedziała też, że zamierza umożliwić położnym ordynowanie antykoncepcji awaryjnej.