Tegoroczny Nobel w dziedzinie ekonomii trafi do trzech osób. Laureatami zostali Michael Kremer, Abhijit Banerjee i Esther Duflo. Werdykt ogłosiła właśnie Królewska Akademia Nauk. Nobla w tej dziedzinie przyznaje Bank Szwecji. Tegoroczni laureaci wprowadzili nowe podejście do sposobów walki z globalnym ubóstwem - oświadczyła Akademia.
Tegoroczni laureacie nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii to naukowcy, którzy nie byli faworytami, ale to czym się zajmowali zdecydowanie jest jednym z najbardziej palących problemów świata. Zajmowali się walką z ubóstwem.
Jak wskazano, nagrodzeni opracowali podejście pozwalające szeroki problem biedy podzielić na węższe zagadnienia, dotyczące np. zdrowia czy edukacji. Wykazali następnie eksperymentalnie, że zastosowanie odpowiednich narzędzi wobec tych węższych obszarów jest najbardziej efektywne.
Laureaci skupiali się na tym, jak mierzyć poziom biedy, jak obliczać jej skalę i wreszcie - rzecz najważniejsza - jak ją zwalczać.
Reklama
Kremer, Banerjee i Duflo pokazali - w eksperymentalny sposób - gdzie pieniądze są marnowane, a gdzie najlepiej je kierować. Na przykład jak organizować edukację. Czego dzieci muszą się nauczyć, żeby uniknąć biedy.
Sprawdzili, jaki jest efekt dawania dzieciom książek albo jak ograniczyć nieobecność nauczycieli - mówili przedstawiciele akademii noblowskiej.
Efektów ich prac nie sposób przecenić - dodali.
Co ciekawe, 47-letnia Esther Duflo jest drugą w historii kobietą, która dostała Nobla z ekonomii. Drugi z laureatów Abhijit Banerjee jest prywatnie jej mężem.
Jest to dodatkowa nagroda, o której nie wspomina w swoim testamencie Alfred Nobel. Z tego powodu formalnie nazywana jest Nagrodą Banku Szwecji im. Alfreda Nobla.
Krzysztof Berenda
Oprac.: Joanna Potocka
RMF
W werdykcie napisano m.in, że badania, prowadzone przez trójkę laureatów "znacząco zwiększyły nasze zdolności zwalczania biedy na świecie". Zaledwie w ciągu dwóch dekad ich bazujące na doświadczeniach podejście zmieniło ekonomię rozwoju, który to dział jest dziś polem intensywnej działalności badawczej - zaznaczyła Akademia.
Jak wskazano, nagrodzeni opracowali podejście pozwalające szeroki problem biedy podzielić na węższe zagadnienia, dotyczące np. zdrowia czy edukacji. Wykazali następnie eksperymentalnie, że zastosowanie odpowiednich narzędzi wobec tych węższych obszarów jest najbardziej efektywne.
Akademia przypomniała, że w połowie lat 90. Michael Kremer wraz ze współpracownikami wykazał efektywność takiego podejścia podczas doświadczeń nad zakresem interwencji, które najbardziej efektywnie poprawiają rezultaty nauczania w szkołach z zachodniej Kenii.
Abhijit Banerjee i Esther Duflo, również we współpracy z Kremerem, przeprowadzili szereg eksperymentów i badań w innych krajach. Np. w Indiach z efektów ich badań skorzystało ponad 5 mln dzieci w szkołach.
W innych krajach znaczące efekty przyniosło zaproponowane przez nagrodzonych subsydiowanie w ramach systemu ochrony zdrowia badań profilaktycznych. Doświadczalne metody badawcze laureatów dziś zdominowały całą ekonomię rozwoju - podkreśliła Akademia. Jej zdaniem, metody opracowane przez laureatów mają "wielki potencjał" poprawy warunków życia licznych najgorzej sytuowanych populacji.
Abhijit Banerjee urodził się w 1961 r. w Mumbaju w Indiach. Doktorat zrobił na Harvardzie, jest profesorem ekonomii na MIT. Francuzka Esther Duflo jest profesorem na MIT, gdzie zrobiła też doktorat. Michael Kremer, urodzony w 1964 r. jest profesorem na Harvardzie.
Trójka laureatów podzieli między sobą 9 mln koron szwedzkich. Nagroda z ekonomii to nagroda dodatkowa, o której nie wspomina w swoim testamencie Nobel. Z tego powodu formalnie nazywana jest nagrodą banku Szwecji im. Alfreda Nobla.
Źródło: RUPTLY / Dostawca: x-news
....................
Nagroda Nobla w dziedzinie ekonomii nie została ustanowiona przez samego fundatora, który uważał ekonomię za naukę zbyt teoretyczną. Po raz pierwszy przyznano ją dopiero w 1969 r. - przypomina dr Leszek Mosiejko z SGH i wykładowca Prasowej Akademii Pieniądza.
O specyfikę ekonomicznego Nobla zapytaliśmy doktora Leszka Mosiejko, autora wykładu "Czego nas uczą ekonomiczni nobliści".
Specyfika ekonomicznego Nobla polega na tym, że jej sam fundator Alfred Nobel niezbyt lubił ekonomistów. Tak naprawdę ustanowił ją w innych dziedzinach obejmujących: fizykę, chemię, fizjologię lub medycynę, literaturę oraz działalność pokojową.
Jednak z czasem okazało się, że ekonomia to istotna i coraz bardziej zasłużona dziedzina. Ekonomiści za swoje prace naukowe zaczęli być nagradzani dopiero dzięki ufundowanej w 1968 roku przez Szwedzki Bank Narodowy darowiźnie przekazanej do noblowskiej fundacji. Jej celem było coroczne nagradzanie wybitnych osiągnięć w zakresie nauk ekonomicznych.
W praktyce oznacza to, że klasyczna Nagroda Nobla na mocy testamentu z 1895 roku obejmująca pięć dziedzin, finansowana jest z majątku Alfreda Nobla zarządzanego przez Fundację Noblowską, natomiast fundatorem Nagrody Nobla przyznawanej w dziedzinie ekonomii, tzw. ekonomicznego Nobla jest centralny Bank Szwecji w porozumieniu z Komitetem ds. Nagrody Nobla. Obie nagrody przyznawane są przez Królewską Szwedzką Akademię Nauk w Sztokholmie.
Dzięki podjętym działaniom w 1969 roku została przyznana pierwsza w historii Nagroda Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii, którą otrzymali wspólnie Ragnar Frisch oraz Jan Tinbergen za swój wkład w rozwój i zastosowanie modeli dynamicznych do analizy procesów ekonomicznych.
Za przyczynę początkowego braku uznania nauk ekonomicznych za dziedzinę zasługującą na przyznawanie prestiżowego wyróżnienia w postaci nagrody Nobla uważano, wśród krytyków, jej zbyt teoretyczny charakter. Jednakże za uznaniem dziedziny ekonomii przemawiały specyficzne uwarunkowania drugiej połowy XX wieku związane z rewolucją techniczną i gospodarczą, których rozwój w głównej mierze oparty był na osiągnięciach nauki, a w szczególności nauk ekonomicznych coraz silniej oddziałujących na gospodarkę światową.
Obecnie nominacje do Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii poddawane są rygorystycznym wymogom. Podobnie jak sam proces wyłaniania laureatów, którzy wybierani są w oparciu o ich wybitne osiągnięcia lub doniosłe odkrycie naukowe, kompetencje oraz międzynarodową pozycje zawodową. Z tych powodów nagroda ta stała się najbardziej prestiżową na świecie.
....................
------------
Prof. Walasik: Ekonomiczny Nobel dla Banerjee, Duflo i Kremer zaskoczeniem
W przeciwieństwie do poprzednich lat, tegoroczny werdykt jest zaskoczeniem - mówi PAP prof. Artur Walasik z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Dodał, że badania dokonywane przez laureatów, w dziedzinie edukacji i ochrony zdrowia, można nazwać "pracą organiczną".
Laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii za 2019 rok zostali Abhijit Banerjee, Esther Duflo i Michael Kremer za badania nad praktycznymi sposobami łagodzenia skutków ubóstwa - ogłosiła w poniedziałek Królewska Szwedzka Akademia Nauk.
W werdykcie Akademii napisano m.in, że badania, prowadzone przez trójkę laureatów "znacząco zwiększyły nasze zdolności zwalczania biedy na świecie". Zaledwie w ciągu dwóch dekad ich bazujące na doświadczeniach podejście zmieniło ekonomię rozwoju, który to dział jest dziś polem intensywnej działalności badawczej - zaznaczyła Akademia.Jak wskazano, nagrodzeni opracowali podejście pozwalające szeroki problem biedy podzielić na węższe zagadnienia, dotyczące np. zdrowia czy edukacji. Wykazali następnie eksperymentalnie, że zastosowanie odpowiednich narzędzi wobec tych węższych obszarów jest najbardziej efektywne.
- Dziedziny, których badaniami zajmują się tegoroczni nobliści, dotyczą istotnych problemów społecznych, czego potwierdzeniem są wydatki publiczne ponoszone na edukację i ochronę zdrowia w większości państw - powiedział prof. Walasik. Profesor dodał, że laureaci - jeżeli chodzi o stosowane metody wnioskowania - nie wychodzą poza główny nurt ekonomii, aczkolwiek techniki badawcze pozwalają uznać nagrodzonych naukowców, za wykonujących "badawczą pracę u podstaw".
- Badania dokonywane przez nagrodzonych można by nazwać "pracą organiczną", ponieważ dane zbierane są bezpośrednio od osób, które są beneficjentami badanych usług publicznych - powiedział profesor. Walasik dodał, że takie dziedziny, jak zdrowie, czy edukacja, to także najczęściej najbardziej kosztowne pozycje w budżetach nie tylko rozwijających się gospodarek, ale i także tych rozwiniętych. - Ocena skuteczności działania państwa na podstawie nie tylko agregatów danych, jak np. PKB, ale też bezpośrednich obserwacji, dotyczących praktycznego dostępu do usług, pozwala ujrzeć inne typu wnioski, którą mogą być niewidoczne bądź mało widoczne, stosując bardziej formalne metody - powiedział prof. Walasik.
Prof. Walasik powiedział PAP, że szczególne jest to, że nagrodzeni badacze wykonują swoje badania bezpośrednio, dokonując "eksperymentów terenowych". - Na podstawie danych zebranych z badań udało się laureatom stworzyć modele matematyczne, czyli utrzymać się w głównym nurcie ekonomii. Jednak sukces Banerjee, Duflo i Kremer może być zachętą zarówno dla redakcji naukowych czasopism, aby częściej zwracać uwagę na takie podejście do badania zjawisk i procesów gospodarczych i społecznych - zauważył profesor.
- Możliwe jest, że Organizacja Narodów Zjednoczonych i podobne organizacje uruchomią większe środki dla sfinansowania tego rodzaju programów badawczych, które wykorzystując metody badawcze ekonomii, badają procesy, które nie są stricte rynkowymi, które starają się wyjaśnić zjawiska społeczne, nie mające wyłącznie charakteru finansowego, czy gospodarczego - stwierdza profesor.
Abhijit Banerjee i Esther Duflo, również we współpracy z Kremerem, przeprowadzili szereg eksperymentów i badań w innych krajach. Np. w Indiach z efektów ich badań skorzystało ponad 5 mln dzieci w szkołach. Akademia przypomniała, że w połowie lat 90. Michael Kremer wraz ze współpracownikami wykazał efektywność takiego podejścia podczas doświadczeń nad zakresem interwencji, które najbardziej efektywnie poprawiają rezultaty nauczania w szkołach z zachodniej Kenii. W innych krajach znaczące efekty przyniosło zaproponowane przez nagrodzonych subsydiowanie w ramach systemu ochrony zdrowia badań profilaktycznych. Doświadczalne metody badawcze laureatów dziś zdominowały całą ekonomię rozwoju - podkreśliła Akademia. Jej zdaniem, metody opracowane przez laureatów mają "wielki potencjał" poprawy warunków życia licznych najgorzej sytuowanych populacji.
Abhijit Banerjee urodził się w 1961 r. w Mumbaju w Indiach. Doktorat zrobił na Harvardzie, jest profesorem ekonomii na MIT. Francuzka Esther Duflo jest profesorem na MIT, gdzie zrobiła też doktorat. Michael Kremer, urodzony w 1964 r. jest profesorem na Harvardzie.
Trójka laureatów podzieli między sobą 9 mln koron szwedzkich. Nagroda z ekonomii to nagroda dodatkowa, o której nie wspomina w swoim testamencie Nobel. Z tego powodu formalnie nazywana jest nagrodą banku Szwecji im. Alfreda Nobla.
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy
spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.