Ekonomiści twierdzą, że Fed będzie podwyższał stopę procentową. Kłopoty sektora bankowego na drugim planie?

Według większości wiodących ekonomistów ankietowanych przez "Financial Times", Federalna Rezerwa Stanów Zjednoczonych (Fed) będzie nadal podwyższać swoją referencyjną stopę procentową, utrzymując ją powyżej 5,5 proc. przez resztę roku i to pomimo zamieszania w amerykańskim sektorze bankowym.

Najnowsza ankieta, przeprowadzona we współpracy z Inicjatywą na Rynkach Globalnych w Booth School of Business na Uniwersytecie Chicagowskim, sugeruje, że amerykański bank centralny wciąż ma wiele do zrobienia, aby zwalczyć uporczywie wysoką inflację, nawet gdy boryka się z kryzysem wśród średnich pożyczkodawców na skutek upadku Silicon Valley Bank.

Trzeba podnosić - tak twierdzą prawie wszyscy

Z 43 ekonomistów ankietowanych między 15 a 17 marca, zaledwie kilka dni po tym, jak amerykańscy regulatorzy ogłosili nadzwyczajne środki mające wzmocnić system finansowy, 49 proc. przewiduje, że stawka funduszy federalnych osiągnie szczyt między 5,5 a 6 proc. w tym roku.

Reklama

To wzrost w porównaniu z 18 proc. w poprzedniej ankiecie z grudnia i porównując z aktualnym poziomem stawki między 4,50 a 4,75 proc.

Kolejne 16 procent oszacowało, że osiągnie ona poziom 6 proc. lub wyższy, podczas gdy około jednej trzeciej ankietowanych uważa, że Fed powstrzyma się przed osiągnięciem tych poziomów i ustali tak zwany terminalny poziom poniżej 5,5 proc. Ponadto niemal 70 proc. respondentów stwierdziło, że nie oczekuje cięć ze strony Fed przed 2024 rokiem.

Zaostrzanie polityki antyinflacyjnej

Jón Steinsson z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley był jednym z panelistów, którzy doszli do wniosku, że Fed i jego odpowiedniki regulacyjne z powodzeniem opanowały zamieszanie i powiedział, że "znacząca zmiana cyklu zaostrzania polityki byłaby błędem". Bardziej jastrzębie nastawienie wynika z bardziej pesymistycznego spojrzenia na perspektywy inflacji.

Większość ankietowanych ekonomistów spodziewa się, że preferowana przez Fed miara - podstawowy wskaźnik cen wydatków na konsumpcję osobistą - pozostanie na koniec roku na poziomie 3,8 proc. W grudniu mediana bazowego szacunku PCE na koniec 2023 r. wyniosła 3,5 proc.

Decyzja Fed w sprawie stóp proc. w USA zapadnie w środę. 

Krzysztof Maciejewski

INTERIA.PL/Informacja prasowa
Dowiedz się więcej na temat: Fed | stopy procentowe | inflacja USA

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »