Eksperci o decyzji Rady Polityki Pieniężnej

Rada Polityki Pieniężnej w komunikacie po wrześniowym posiedzeniu zasygnalizowała możliwość rozważenia dostosowania polityki pieniężnej, jeśli dane będą potwierdzać pogarszanie się koniunktury, a ryzyko wzrostu presji inflacyjnej będzie ograniczone. Podczas konferencji po posiedzeniu prezes NBP ocenił, że jest możliwość obniżki stóp procentowych. Poniżej opinie ekspertów.

Rada Polityki Pieniężnej w komunikacie po wrześniowym posiedzeniu zasygnalizowała możliwość rozważenia dostosowania polityki pieniężnej, jeśli dane będą potwierdzać pogarszanie się koniunktury, a ryzyko wzrostu presji inflacyjnej będzie ograniczone. Podczas konferencji po posiedzeniu prezes NBP ocenił, że jest możliwość obniżki stóp procentowych. Poniżej opinie ekspertów.

Ignacy Morawski, Polski Bank Przedsiębiorczości

"(Ostatnie zdanie komunikatu RPP - PAP) to niemal lustrzane odbicie zdania z kwietniowego komunikatu, kiedy RPP sygnalizowała z wyprzedzeniem nadchodzącą w maju podwyżkę stóp procentowych. Tym razem sygnalizuje obniżkę.

Jak na przygniatającą ilość argumentów przemawiających za łagodzeniem polityki pieniężnej, komunikat jest dość ostrożny. RPP wciąż boi się inflacyjnych efektów zmian cen surowców i kursu złotego. Według mnie, niesłusznie, gdyż przy szybko słabnącym wzroście PKB, nieistniejącej presji płacowej i rosnącym bezrobociu, wzrost cen surowców lub osłabienie złotego jedynie uderzą w konsumpcję. Nie ma ryzyka utrwalenia oczekiwań inflacyjnych, co mogłoby być teoretycznie zmartwieniem RPP.

Reklama

Wydaje się jednak, że ta ostrożność przebijająca z komunikatu to tylko próba zachowania łagodnego charakteru zmian w opiniach RPP. Jak się ostrzegało przed inflacją przez wiele miesięcy, to trudno nagle obwieścić, że ryzyko minęło w ciągu miesiąca. Młyny RPP mielą powoli i za cztery tygodnie »zmielą« główną stopę do 4,5 proc., a w listopadzie do 4,25 proc.".

Piotr Łysienia, Bank Pocztowy

"Dzisiejszy komunikat wyraźnie przybliża perspektywę obniżek stóp procentowych. RPP zwraca uwagę na oczekiwany spadek inflacji związany z pogorszeniem się perspektyw gospodarczych. W związku z tym w ocenie Rady otwarta została możliwość obniżki stóp. Wydaje się, że w Radzie powoli kształtuje się większość do rozpoczęcia łagodzenia polityki pieniężnej, ale przed rozpoczęciem cyklu obniżek stóp Rada chce wyraźnie zakomunikować rynkowi swoje intencje. Ponadto, RPP oczekuje na dodatkowe dane, które pomogą ocenić skalę spowolnienia w polskiej gospodarki. Prezes Marek Belka powiedział w trakcie konferencji prasowej, że Rada w listopadzie otrzyma ważne informacje dotyczące sytuacji gospodarczej. W związku z tym zakładamy, że najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest obniżka stóp procentowych na listopadowym posiedzeniu, kiedy opublikowana zostanie nowa projekcja inflacji i PKB Instytutu Ekonomicznego NBP. Do końca roku spodziewamy się obniżek stóp procentowych łącznie o 50 pb do 4,25 proc.".

Rafał Benecki, ING

"Komunikat brzmiał bardziej neutralnie niż gołębio, jednak słowa Belki sygnalizują obniżkę w październiku. RPP wciąż jest przeciwna zbyt agresywnemu łagodzeniu, co wyklucza obniżkę w październiku o 50 pb. Słabsze twarde dane i kurs złotego będą kluczowe dla decyzji RPP. (...)

Najważniejszy sygnał z RPP to słowa użyte przez prezesa Marka Belkę, który powiedział, że możliwość obniżki stóp w październiku jest otwarta. Naszym zdaniem to sygnalizuje obniżkę o 25 pb w październiku. (...) Spodziewamy się obniżek o 100 pb w ciągu najbliższych 9 miesięcy".

Piotr Bujak, NORDEA

"Spodziewamy się, że po zmianie nastawienia na łagodne, RPP zdecyduje się na obniżkę stóp w październiku, choć dostrzegamy ryzyko opóźnienia cięcia do listopada, w zależności od danych makroekonomicznych publikowanych we wrześniu. Sądzimy, że większość Rady opowie się za małą obniżką o 25 pb (...)".

Bank Millenium

"Obniżki stóp procentowych wydają się (...) kwestią czasu. Biorąc pod uwagę wymowę komunikatu oraz dane napływające w kolejnych miesiącach z polskiej gospodarki podtrzymujemy nasz scenariusz zakładający obniżkę stóp procentowych jeszcze w tym roku. O terminie pierwszego cięcia rozstrzygną napływające dane, jednak w naszej ocenie październik jest możliwym terminem początku cyklu luzowania polityki pieniężnej".

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »