Elektrownia jądrowa w Pątnowie. Szansa na tani i czysty prąd
Powołanie spółki celowej PGE PAK Energia Jądrowa przez polskie spółki energetyczne ZE PAK i PGE ma zagwarantować budowę elektrowni jądrowej według sprawdzonej już na świecie technologii koreańskiego koncernu KHNP, co pozwoli na produkcję energii w tani i niskoemisyjny sposób.
W czwartek oficjalnie powołano spółkę celową, która wybuduje elektrownię jądrową w wielkopolskim Pątnowie. Porozumienie w tej sprawie podpisały już w marcu dwie polskie firmy energetyczne: ZE PAK oraz PGE. PGE PAK Energia Jądrowa będzie miała za zadanie budowę elektrowni jądrowej przy współpracy z południowokoreańskim koncernem Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP).
O współpracy polskich firm energetycznych, koreańskiego koncernu oraz rządów obu państw wiadomo od października ubiegłego roku. Wówczas został podpisany list intencyjny w sprawie planu rozwoju elektrowni jądrowej w Pątnowie. Zawarto również porozumienie w tym zakresie między polskim Ministerstwem Aktywów Państwowych oraz Ministerstwem Handlu, Przemysłu i Energii Korei.
Zdecydowano wówczas, że elektrownia będzie zbudowana w oparciu o technologię APR1400. Obecnie KHNP posiada 24 działające bloki elektrowni jądrowych oraz 6 bloków w trakcie budowy w Korei i Zjednoczonych Emiratach Arabskich. APR1400 to reaktor generacji III+, który, jak podkreśla dr Jooho Whang, prezes KHNP, oferuje "najbardziej zaawansowane funkcje bezpieczeństwa biernego i ochrony".
Koreańska technologia reaktorów jądrowych funkcjonuje od ponad 40 lat. Uznawana jest za bezpieczną; ponadto KHNP to trzeci największy operator elektrowni jądrowych na świecie. Z tego względu polskie spółki zdecydowały się współpracować z azjatycką firmą.
Pątnów, leżący kilkanaście kilometrów od Konina, to, zdaniem obu polskich spółek energetycznych, dobra lokalizacja na elektrownię jądrową. Jest położony nad dwoma zbiornikami wodnymi - jeziorami Pątnowskim i Gosławskim, co zapewni odpowiednie chłodzenie reaktorów.
- Jest w centralnej Polsce, ma system chłodzenia, do którego dodajemy cztery razy więcej wody, i coś co jest niezwykle istotne, ma pełną akceptację społeczną i polityczną - tych małych samorządów, samorządu województwa i mieszkańców, którzy czekają na tę inwestycję - podkreślał w marcu Piotr Woźny, prezes ZE PAK.
Jak zapowiadał wówczas minister aktywów państwowych Jacek Sasin, prąd wytworzony w elektrowni jądrowej w Pątnowie może popłynąć do gospodarstw domowych w 2035 roku.
- Chcemy żeby ta elektrownia jak najszybciej powstała. 2035 r. - może się okaże że szybciej - ale to jest bezpieczna data, że ta inwestycja stanie się faktem. Życzę sobie, by wszystkie etapy przebiegały tak szybko jak ten początkowy - tłumaczył.
Projekt ma na celu dostarczenie Polakom taniej i czystej energii przez następne 60 lat. Wpisuje się to w strategię energetyczną opartą na kilku źródłach energii, w tym tych mniej szkodliwych dla środowiska. Ponadto inwestycja, zgodnie z intencjami inwestorów, ma za zadanie zwiększenie konkurencyjności polskiej gospodarki. Budowa elektrowni jest elementem realizacji rządowej "Polityki Energetycznej Polski do 2040 r.", gdzie zawarto zapisy o rozwoju energetyki jądrowej.
Dywersyfikacja źródeł energii stała się tym bardziej istotna po inwazji Rosji na Ukrainę. Embargo na surowce rosyjskie szybko przełożyło się na problemy energetyczne, w tym rosnące ceny prądu. Energia pochodząca z atomu ma pomóc zarówno z brakiem energii, jak i jej cenami. Jak szacują analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego, energia jądrowa jest o wiele tańsza w wytwarzaniu, niż ta pochodząca z węgla.
"Koszt wytwarzania energii elektrycznej w cyklu życia elektrowni jądrowych jest od 2,5 do nawet 4 razy niższy niż w przypadku elektrowni węglowych na parametry nadkrytyczne. W zależności od wybranej w Polsce technologii i wariantu budowy, koszt za 1 kWh wahałby się od 12 gr do 17,5 gr. Dla porównania, obecny koszt wyprodukowania 1 kWh z nowej elektrowni węglowej wyniósłby blisko 50 gr" - wylicza PIE.
Atom jest również alternatywą dla innych ekologicznych źródeł energii. W porównaniu do elektrowni wiatrowych czy słonecznych reaktor jądrowy działa cały czas, niezależnie od pogody. Jest jednak, podobnie jak OZE, niskoemisyjny, co zwiększa konkurencyjność w porównaniu do węgla.
Zobacz również: