Reklama

Energetyczny patriotyzm - za polski węgiel jesteśmy gotowi płacić więcej

Według danych katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu w trzech pierwszych kwartałach tego roku do Polski napłynęło już prawie 6 mln ton węgla z zagranicy. Tymczasem, według badania serwisu Oferteo.pl, dla Polaków nie dość, że ma znaczenie pochodzenie węgla, to jeszcze są skłonni zapłacić więcej za surowiec pochodzący z polskich kopalni.

Jak podaje ARP, głównym źródłem importu węgla do Polski są: Rosja (3,6 mln ton węgla energetycznego) i Australia (1,1 mln ton węgla koksowego). Według prognoz łączny import węgla do Polski do końca roku osiągnie wielkość zbliżoną do tej z roku 2015, kiedy sprowadziliśmy 8,3 mln ton zagranicznego surowca.

Pochodzenie węgla ma znaczenie

Natomiast z badania przeprowadzonego w listopadzie i grudniu tego roku przez Oferteo.pl wynika, że dla 2/3 ankietowanych ma znaczenie, czy węgiel pochodzi z polskiej kopalni czy też z importu.

Za polski węgiel jesteśmy gotowi płacić więcej

Ankietowani przez Oferteo.pl w znacznej części byliby skłonni zapłacić więcej za polski węgiel. Wskazało tak 45 proc. wszystkich osób, które wzięły udział w badaniu. 36 proc. ankietowanych stwierdziło, że nie chciałoby dopłacać do polskiego węgla, natomiast co piąty odpowiedział, że nie ma w tej sprawie zdania.

Reklama

Spośród respondentów, którzy odpowiedzieli, że pochodzenie węgla ma dla nich znaczenie, aż 66 proc. zadeklarowało, że jest gotowa zapłacić więcej za surowiec pochodzący z polskiej kopalni niż za węgiel z zagranicy. W tej grupie badanych przez Oferteo.pl 22 proc. osób nie chciałoby dopłacić do węgla z Polski, a zdania nie miało 12 proc.

Ci, którzy zadeklarowali gotowość do zapłacenia wyższej ceny za polski węgiel, byliby gotowi zapłacić za niego do 10 proc. wyższą cenę niż za węgiel z zagranicy. Niespełna 1/3 ankietowanych zadeklarowała gotowość do dopłaty w wysokości 11-25 proc., natomiast więcej niż 25 proc. ceny byłoby gotowych dopłacić 6 proc. badanych przez Oferteo.pl.

Węgiel wciąż najpopularniejszy

Z tego samego badania wynika, że węgiel wciąż jest najpopularniejszym paliwem w polskich gospodarstwach domowych. Łącznie 52 proc. ankietowanych, którzy w ciągu ostatniego roku złożyli zapotrzebowanie na opał w Oferteo.pl, poszukiwało ekogroszku lub węgla kamiennego w tradycyjnej postaci. Dla porównania - ekologiczny pellet drzewny był poszukiwany przez 22 proc. respondentów.

Metodologia badań

Przedstawione dane pochodzą z badania ankietowego przeprowadzonego przez Oferteo.pl w listopadzie i grudniu 2016 roku wśród osób, które w ciągu ostatniego roku były zainteresowane zakupem opału.

Jak działa Oferteo.pl?

Za pośrednictwem www.oferteo.pl zarejestrowani w serwisie Wykonawcy usług i Dostawcy produktów mają możliwość dotarcia do nowej grupy Klientów poszukujących konkretnej usługi lub produktu. Pozwala to zaoszczędzić cenny czas związany z poszukiwaniami i obsługą klientów.

Klienci poszukujący konkretnej usługi lub produktu mogą w jednym miejscu bezpłatnie złożyć zapytanie o oferty. Konsultanci pracujący w serwisie wyselekcjonują dla nich odpowiednie firmy, które zostaną powiadomione o zapytaniu z ich branży, by spośród nadesłanych ofert Klienci mogli wybrać najlepszą dla siebie.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »