ePUAP przynosi przełom
Od wczoraj można komunikować się z administracją przez Internet bez potrzeby uzyskiwania płatnego podpisu elektronicznego. - To ważny krok w budowie e-państwa - mówi Emilia Podębska, ekspert Pracodawców RP.
Samo wypełnienie specjalnego formularza jednak nie wystarczy - wcześniej trzeba wybrać się do wybranego urzędu po to, by uwierzytelnić profil za pomocą dowodu tożsamości czy też paszportu. Ma to na celu uniknięcie podszywania się pod kogoś innego. Od tego momentu możemy spokojnie dysponować bezpiecznym podpisem elektronicznym, za który nie musimy płacić.
Dzięki Elektronicznej Platformie będziemy mogli załatwić takie sprawy, jak:
- otrzymanie dowodu osobistego;
- uzyskanie prawa jazdy;
- zapłacenie mandatów, ubezpieczeń społecznych;
- rozpoczynanie działalności gospodarczej
ePUAP przynosi również ułatwienia dla przedsiębiorców - zarówno dla tych, którzy już prowadzą działalność gospodarczą, jak i tych, którzy dopiero mają zamiar ją rozpocząć. - Nowe rozwiązanie przyjmujemy z dużym zadowoleniem. Dzięki systemowi będzie można dokonać wpisu do rejestru lub ten wpis zmienić. Możliwe będzie także rozliczenie podatku dochodowego od osób fizycznych, jak i od osób prawnych oraz podatku od nieruchomości - mówi Emilia Podębska, ekspert Pracodawców RP, która podkreśla, że dzięki e-PUAP-owi można również złożyć wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej. Jednakże z pięciu urzędów, które mają uprawnienia do wydawania takich interpretacji, faktycznie drogą internetową możliwe jest złożenie wniosku tylko w trzech z nich: w Bydgoszczy, Katowicach i Poznaniu.
- Mamy nadzieję, iż proces wdrażanie systemu ten nie będzie trwał zbyt długo, tym bardziej że e-PUAP jest ważną inwestycją w rozwój e-państwa, jak i e-społeczeństwa, które długo czeka na rozwiązania administracyjne na poziomie europejskim - kończy Emilia Podębska
Pracodawcy PR