Erbud może zacząć naprawę pasa startowego w Modlinie
Firma Erbud zadeklarowała, że w poniedziałek będzie mogła rozpocząć prace naprawcze pasa startowego na lotnisku w Modlinie - poinformowała we wtorek PAP doradca zarządu lotniska w Modlinie Edyta Mikołajczyk.
"Lotnisko deklaruje pomoc i gotowość w udostępnieniu terenu do naprawy pasa startowego" - dodała.
Poinformowała też, że trwają też rozmowy z Erbudem dotyczące podpisania porozumienia, które określa warunki naprawy pasa startowego. "Lotnisku zależy na podpisaniu tego porozumienia, ponieważ zabezpiecza interesy lotniska i gwarantuje wszystkie przewidziane terminy napraw" - powiedziała.
Erbud poinformował we wtorek PAP, że nie ma prawnych uwarunkowań, które zobowiązują firmę do podpisania tego porozumienia. "Rozmowy z zarządem lotniska trwały intensywnie od ponad dwóch tygodni. W piątek dowiedzieliśmy się, że mamy podpisać jakieś porozumienie. Jesteśmy tym zaskoczeni. Podczas tych rozmów władze portu otrzymały od nas wszystko co chciały, czyli harmonogram napraw, technologię receptury mieszanki. W naszym rozumieniu wszystko odbywa się w ramach umowy i nie potrzeba podpisywać żadnego porozumienia" - przekazała firma PAP.
Według spółki Erbud porozumienie zawiera paragrafy, które działałyby na jej szkodę.
Dwa tygodnie temu zarząd lotniska wezwał firmę Erbud do przedstawienia do 20 lutego br. harmonogramu napraw - przy zastosowaniu betonu cementowego - dwóch odcinków pasa. Po tym wezwaniu - jak wówczas mówiła Mikołajczyk - dokumenty przesłane z Erbudu zawierały harmonogram prac naprawczych progów drogi startowej w technologii betonowej. Przewiduje on 67 dni na wykonanie robót, co spełnia oczekiwania portu.
Lotnisko w Modlinie od prawie dwóch miesięcy nie przyjmuje dużych samolotów pasażerskich. 22 grudnia 2012 r. inspektor nadzoru budowlanego zdecydował o zamknięciu dwóch tzw. progów betonowych - odcinków, o długości 500 m każdy, na początku i końcu pasa startowego. Droga startowa skróciła się do 1500 m, co spowodowało, że samoloty, takie jak Airbus A320 lub Boeing 737 nie mogą tam wykonywać operacji lotniczych.
Rejsy z Modlina przeniesiono do innych portów lotniczych, głównie na Lotnisko Chopina. Węgierski Wizz Air przedłużył tam swoją obecność do 26 października br., a irlandzki Ryanair - do 30 czerwca br. Samoloty obu tych przewoźników latały z Modlina od lipca ub.r. do czasu zamknięcia tego lotniska.
Sprawdź: PROGRAM PIT 2012