ESG Polska Moc Biznesu. Gospodarka (oglądaj na żywo)

Jaki wpływ na polską gospodarkę będzie mieć wojna na Wschodzie i kryzys energetyczny? Czy ryczałtowy ZUS to "zabójca miejsc pracy w Polsce"? Jak pozyskać fundusze na rozwój firmy? - m.in. na te tematy będą rozmawiać eksperci podczas kongresu ESG Polska Moc Biznesu, który odbywa się na PGE Narodowym w Warszawie. Debaty z bloku Gospodarka transmitujemy na stronie Interia Biznes. O godzinie 20 odbędzie się uroczysta gala, podczas której zostaną wręczone nagrody w ramach konkursu "DNA - bo pomaganie mamy w genach".

Podczas Kongresu ESG Polska Moc Biznesu uczestnicy wezmą udział w ponad 30 godzinach wystąpień, dyskusji, spotkań przy okrągłych stołach, a także będą mogli wysłuchać motywujących wystąpień (power speech). Wydarzenie tworzy płaszczyznę - podkreślają organizatorzy - do debaty na tematy społeczne, gospodarcze, ekologiczne oraz dotyczące zdrowia publicznego i zarządzania biznesem w kontekście trendów światowych, polityki Unii Europejskiej oraz polskiej perspektywy. 

Reklama

Interia Biznes jest partnerem wydarzenia. Debaty z bloku Gospodarka można śledzić na naszej stronie. 

Zmiany klimatu. Potrzebna edukacja

Sławomir Mazurek, zastępca prezesa NFOŚiGW powiedział podczas spotkania prasowego przed kongresem, że z informacją o wyzwaniach ESG należy trafiać także do MŚP. - W pierwszym rzędzie jak rozwiązać kwestie raportowania to edukacja. Ważne by o tym mówić. Problem klimatu jest problemem i wyzwaniem globalnym - podkreślił.

Przypomniał także, że NFOŚiGW prowadzi m.in Program Czyste Powietrze. - Program w swoim zakresie zmienia się, stara się na bieżąco adresować bieżące potrzeby Polaków. Ten program będzie zmieniać się w kierunku termomodernizacji. Będzie możliwość sfinansowania audytu energetycznego, który będzie obowiązkowy - dodał.

Wymienił także program Mój prąd 4.0. - Widzimy dzisiaj niezwykłą zmianę na polskich dachach. Każdy z nas może być prosumentem - wskazał. Inne programy, te związane z oszczędzaniem wody czy gospodarką odpadami, to - jak zauważył Mazurek - nie tylko dotacje, ale również pożyczki czy wejścia kapitałowe.

Ryczałtowy ZUS - zabójca miejsc pacy w Polsce?

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców powiedział podczas spotkania prasowego, że sektor MŚP to niezwykle ważny element polskiej gospodarki, wytwarzający około 50 proc. PKB. - Trzeba dbać o przedsiębiorców a przede wszystkim nie stwarzać im dodatkowych obciążeń - powiedział. I zwrócił uwagę, że jednym z problemów jest ryczałtowy ZUS, który należy zapłacić czy się "zarobiło na to, czy nie".

- Nasz system jest oderwany od rzeczywistości gospodarczej i systemów europejskich - dodał. Zwrócił także uwagę, że propozycją jest wprowadzenie dobrowolnego ZUS wzorem rozwiązań z Niemiec.

Robert Gwiazdowski, z Uczelni Łazarskiego zauważył, że jest "zwolennikiem emerytury obywatelskiej". - To jest system dla tych, którzy dopiero mają zacząć pracować. Oczywiście pozostaje problem z tymi, którzy już pracują i odprowadzili jakieś składki - dodał.

Adam Abramowicz podkreślił, że ryczałtowy ZUS "wyrzuca" firmy do szarej strefy i utrudnia rozwój startupów. - Jeśli mamy koszt stały, comiesięczny, w przyszłym roku około 1500 zł, bez uzależnienia od dochodów, to wiele małych przedsiębiorców wpada w długi. Nie ma na składkę a firmy zamknąć tak łatwo nie można. I tych zadłużonych cały czas przybywa - wskazał.

Dlatego z inicjatywy obywatelskiej powstanie projekt ustawy "dobrowolny ZUS". - Jako rzecznik nie jestem jej autorem, inicjatywa powstała w Radzie Przedsiębiorców przy Rzeczniku MŚP - powiedział. Teraz ruszy zbieranie podpisów. 

Poseł Paweł Kukiz, podczas spotkania prasowego zauważył, że o problemie ryczałtowego ZUS-u mówi od wielu lat. - Przedsiębiorca powinien móc korzystać z dobrowolności ZUS. Ale jest ten aspekt polityczny, Polska jest po prostu państwem partyjnym a nie obywatelskim. Jeżeli chodzi o przymus to każda władza znana jest z wydawania nakazów. Przeraża mnie tak niska świadomość obywatelska Polaków - powiedział.

Odnosząc się do dobrowolności, zauważył, że "ten moment, żeby wdrożyć tę ideę (dobrowolny ZUS - red.) jest najmniej korzystny". - Należy robić wszystko żeby zmaterializować tę dyskusję. Pierwsza, elementarna sprawa to zebranie obywatelskich podpisów pod projektem ustawy, która by dążyła do dobrowolnego ZUS - dodał. 

Antoni Kolek, z Instytutu Emerytalnego zwrócił uwagę, że w Polsce jest dobrowolna składka dla przedsiębiorców - składka chorobowa. - Ten system działa, mamy już pewien wzorzec - zauważył.

Odniósł się także do dobrowolnego systemu składkowego w systemie niemieckim. - Jeśli przedsiębiorca w Polsce myśli o startupie, to pierwsze co robi to patrzy jakie podatki musi odprowadzić, jaką formę opodatkowania wybrać. Ten sam przedsiębiorca w Niemczech zajmie się swoją pracą - dodał. - Ten system niemiecki zakłada tę dobrowolność. Od wielu lat mówi się, że może być on zmieniany ale nie jest zmieniany. To działa - wskazał. 

Czy dobrowolne składki na ZUS nie doprowadzą do problemów finansowych FUS?

Paweł Cybulski, wiceminister finansów odniósł się do tej kwestii. - To jest projekt (dobrowolny ZUS - red.) innowacyjny, zeroemisyjny. Być może na początku może być pewne zachwianie - być może około 7 mld zł, ale w dalszej perspektywie te straty będą wyrównane - dodał. 

Kongres ESG. Polska Moc Biznesu. Oglądaj na żywo

Kongres to trzy bloki tematyczne: Środowisko, Społeczeństwo i Gospodarka

O godzinie 9.00 blok G (Gospodarka) otworzą: 

  • Mateusz Morawiecki - Prezes Rady Ministrów
  • Artur Soboń - wiceminister finansów 

Na godzinę 9.20 zaplanowano panel inauguracyjny: KRYZYS I WOJNA - JAKIE WNIOSKI WYCIĄGNIE POLSKA GOSPODARKA.

  • O 10:40 - RYCZAŁTOWY ZUS - ZABÓJCA MIEJSC PRACY W POLSCE.
  • O 12:00 -  CYFRYZACJA I BEZPIECZEŃSTWO CYFROWE - CZY TECHNOLOGIA POMOŻE W KRYZYSIE?
  • O 13:20 -  POLSKA I UNIA EUROPEJSKA - WIZJA ZMIENIAJĄCEGO SIĘ ŚWIATA
  • O 14:50 -  JAK POZYSKAĆ FUNDUSZE - ROZWÓJ POLSKICH FIRM
  • O 16:20 -  RAPORTOWANIE ESG - DOŚWIADCZENIA W POLSCE I NA ŚWIECIE

Pomiędzy kolejnymi dyskusjami odbędą się wystąpienia tematyczne: 

  • 10:30 : Monika Gorgoń GPW - Jak zarządzać ryzykiem w trudnych czasach?
  • 11:50 : Mateusz Mrozek NASK - FakeNews
  • 13:10 : Marek Wróbel Fundacja Republikańska - Polska debata o Unii
  • 14:30 : Izabela Taborowska Future Collars - Reskilling pracowników, odpowiedzialność społeczna firm czy rozwiązanie na brak specjalistów?
  • 14:40 : Ilona Rudka PARP - Nowoczesne fundusze
  • 16:00 : Wojciech Hann Bank Ochrony Środowiska - Wsparcie w przygotowaniu i realizacji zielonych  inwestycji 
  • 16:10 : Bartek Czyczerski ERCST - Kluczowe regulacje w obszarze ESG

Więcej informacji na stronie polskamocbiznesu.pl

Partnerem publikacji jest Kongres ESG Polska Moc Biznesu

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Kongres Polska Moc Biznesu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »