Euro 2012 - droga na skróty
Rząd przyjął projekt ustawy o organizacji Euro 2012, ułatwiający realizację inwestycji związanych z mistrzostwami - poinformował premier Jarosław Kaczyński na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu.
- Ta ustawa jest tak ważna, że albo musimy ją uchwalić i zacząć działać zgodnie z nią, albo powiedzieć, że zadanie jest niewykonalne - powiedział premier. Zaznaczył, że organizacja mistrzostw jest ogromną szansą na promocję kraju.
Wyjaśnił, że w ramach "zwykłych procedur" zadania związane z przygotowaniami do Euro 2012 są niewykonalne. Nie uda się wybudować stadionów bez "szybkiej ścieżki podejmowania decyzji i uzyskiwania pozwoleń". Ustawa ma stworzyć "swoistą drogę na skróty, dzięki której będziemy mogli w krótkim czasie, jak na wielkość zadania, to zadanie wykonać" - powiedział.
Premier dodał, że ustawa może być uchwalona nawet w tym Sejmie, jeżeli będzie wola polityczna partii.
J. Kaczyński poinformował, że Stadion Narodowy powstanie w tej części Warszawy, gdzie jest obecnie Stadion Dziesięciolecia. Będzie to nowoczesny stadion na 55 tys. miejsc, z dachem.
Dodał, że nie zostało przesądzone, czy nowy stadion powstanie w koronie obecnego stadionu, czy obok. Według niego, będzie to "przedsięwzięcie wielofunkcyjne", obejmujące m.in. centrum konferencyjne.
Minister sportu i turystyki Elżbieta Jakubiak poinformowała na konferencji, że rząd pracuje nad wieloletnim planem inwestycyjnym, dotyczącym budowy stadionów w związku z Euro 2012. Ma on być integralną częścią ustawy. - Na podstawie tego planu inwestorzy będą mogli zaciągać zobowiązania i rozpoczynać inwestycje. Plan wskaże źródła finansowania i ich rozłożenie w latach - powiedziała. Dokument ten powstaje w kilku resortach.
Jakubiak dodała, że resort sportu pracuje nad planem dotyczącym budowy stadionów w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu i Gdańsku. Miasta te nie wybrały jeszcze projektów, które będą realizowały. Jeżeli projekty zostaną wybrane, będzie można zrobić dla nich wieloletni plan inwestycyjny.
Według Jakubiak, stadiony będą gotowe w połowie 2011 roku, zamiast 2010 roku. Po przedstawieniu koncepcji stadionów i sposobu ich finansowania rząd ma rozpocząć renegocjację terminów.
- Musimy być gotowi rok przed imprezą, czyli w połowie 2011 roku, by móc przeprowadzić na tych stadionach dwie imprezy o charakterze masowym - powiedziała. - Połowa roku 2010 jest takim wstępnym terminem, który UEFA by sobie życzyła; natomiast myślę, że dziś bardzo trudnym do podtrzymania - dodała.
Według Centrum Informacyjnego Rządu, projekt ustawy ma stworzyć warunki do organizacji finałowego turnieju Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA Euro 2012. Określa on m.in. podmioty wykonujące przedsięwzięcia Euro 2012, warunki ułatwiające organizację mistrzostw oraz sposób realizacji gwarancji rządowych.
Zakłada utworzenie przez Skarb Państwa spółek celowych, które będą odpowiedzialne za realizację inwestycji, w tym budowę Stadionu Narodowego. Będą też monitorować, kontrolować i zarządzać przedsięwzięciami Euro 2012.
Spółki uzyskają status inwestycji celu publicznego, a finansowane będą z budżetu państwa, budżetu jednostek samorządu terytorialnego oraz ze środków Unii Europejskiej.
Rząd proponuje także ułatwienia przy realizacji przedsięwzięć związanych z Euro 2012. Chodzi m.in. o: skrócenie procedur administracyjnych, np. wprowadzenie natychmiastowej wykonalności decyzji administracyjnych, wypowiedzenie ze skutkiem natychmiastowym umowy dzierżawy lub najmu, rozpatrywanie odwołań od decyzji administracyjnych w terminie 14 dni. Planuje też uproszczenia procesu budowlanego, np. odnoszące się do procedury wywłaszczeniowej.
Zgodnie z projektem, decyzja o zakwalifikowaniu projektu jako "przedsięwzięcia Euro 2012" należy do Rady Ministrów. Minister sportu będzie przedstawiał rządowi i posłom cykliczne sprawozdania z realizacji przedsięwzięć Euro 2012.