"Europa może wyjść wzmocniona z obecnej sytuacji". Wizyta wiceprezesa Google w Polsce

Od wybuchu wojny w Ukrainie liczba cyberataków ze strony Rosji rośnie, ale Europa jest na nie bardziej odporna, niż rok temu. Paradoksalnie region może wyjść wzmocniony i bardziej bezpieczny z obecnego kryzysu - mówił wiceprezes Google ds. bezpieczeństwa Royal Hansen podczas wizyty w Polsce.

Hansen odwiedził warszawskie biuro Google w ramach kilkudniowej wizyty w Europie. Podczas spotkania z dziennikarzami mówił o stanie bezpieczeństwa cyfrowego Polski i krajów regionu, działaniach Google w zakresie ochrony prywatności i bezpieczeństwa danych oraz zagrożeniach ze strony Rosji. 

Moment rosyjskiej agresji na Ukrainę jasno pokazał rolę, jaką mają dziś do odegrania kwestie cyberbezpieczeństwa. Europa może wykorzystać tę paradoksalną szansę i wyjść z obecnej sytuacji wzmocniona pod tym względem - mówił Hansen podczas wizyty w Polsce.

Wizyta w Europie

Spotkanie w Warszawie było jednym z kilkunastu, które wiceprezes Google odbył podczas swojej wizyty w Europie. W Google Hansen zajmuje się ogólną strategią bezpieczeństwa informacji w infrastrukturze technicznej firmy. Spośród kilku tysięcy osób w podlegających mu działach ok. jedna trzecia jest zatrudniona właśnie w Europie. Poza Polską wiceprezes cyfrowego giganta odwiedził m. in. Niemcy, gdzie Google pracuje nad kwestiami zabezpieczeń prywatności użytkowników oraz Brukselę, gdzie wyznaczane są strategiczne kierunki rozwoju firmy. 

Reklama

Podczas wizyty w Europie Hansen uczestniczył między innymi w ogłoszeniu wyników naboru do Akademii Cyberbezpieczeństwa Google, programu skierowanego do startupów z Europy. Kilkanaście wybranych firm z ośmiu krajów kontynentu otrzyma wsparcie koncernu. Wybrane firmy otrzymają sesje mentorskie od ekspertów Google, a ich przedstawiciele będą mieli okazję nawiązać kontakty z innymi przedsiębiorcami zajmującymi się cyberbezpieczeństwem. 

Wśród 15 wyróżnionych firm znalazł się polski startup Secfense. Secfense zajmuje się wdrażaniem uwierzytelnia wieloetapowego w dużych organizacjach.  

"Przywódcy europejscy zamierzają wyjść naprzeciw potrzebom chwili, umieszczając cyberbezpieczeństwo w centrum cyfrowej transformacji regionu. Jako Google zobowiązaliśmy się do pełnego wsparcia. Podstawą tego sukcesu było zrozumienie, że dobre bezpieczeństwo opiera się na współpracy" - napisał w komunikacie po ogłoszeniu wyników naborów Hansen. 

- Ściśle współpracujemy z Polską w zakresie cyberbezpieczeństwa - mówił także wiceprezes koncernu podczas spotkania w Warszawie.  

Rosja uderza w NATO

Wspierane przez rosyjski rząd ataki hakerskie stały się ostatnio jednym z głównych cyberzagrożeń w Europie. Jak wskazał wiceprezes Google momentem przełomowym było zajęcie Krymu przez Federację Rosyjską w 2014 roku. Od tego momentu liczba ataków hakerskich na Ukrainę się potroiła. 

Hansen przypomniał w Warszawie ustalenia z opublikowanego w lutym raportu Google pt. "Mgła wojny", zgodnie z którymi w 2022 roku liczba wspieranych przez władze Rosji ataków cyfrowych na Ukrainę zwiększyła się dodatkowo w stosunku do 2020 roku o 250 procent. 

Ale zarówno w 2014 roku, jak i po ubiegłorocznej inwazji stały się ataki na państwa NATO. W roku wybuchu wojny liczba ataków wspieranych przez Rosję skierowanych na państwa sojuszu zwiększyła się aż czterokrotnie. 

"Europa ma szansę się wzmocnić"

Nasilenie ataków wspieranych przez Rosję jest tylko jednym z wyzwań, z jakimi musi się obecnie borykać zarówno Ukraina, jak i Unia Europejska. Zapytaliśmy wiceprezesa Google, czy w kwestiach cyberbezpieczeństwa dostrzega w Europie podobne ożywienie, jakie od wybuchu wojny miało miejsce w energetyce. Wraz z rosyjską inwazją, kolejnymi sankcjami na Rosję i wstrzymaniem dostaw gazu do Europy, państwa UE zaczęły dywersyfikować źródła dostaw surowców i zwiększać inwestycje w OZE. Jednym z efektów było ogłoszenie przez Komisję Europejską plany REPowerEU i zapowiedzi miliardowych inwestycji w energetykę. 

- Europa jest zdecydowanie bardziej odporna na cyberzagrożenia niż rok temu. Można potraktować obecną sytuację jako wielką szansę. Cały region może wyjść z tego silniejszy - wskazał Hansen w odpowiedzi na pytanie Interii Biznes. 

- Także Ukraina poradziła sobie bardzo dobrze, jak na okoliczności, w których musiała zmagać się z wzmożonymi atakami hakerskimi ze strony Rosji - dodał.

- Przez cały ostatni rok ściśle współpracujemy z europejskimi partnerami w kwestiach bezpieczeństwa, a Polska jest jednym z centrów tego dialogu - wskazywał Hansen. Podkreślił także rolę Polski we wsparciu Ukrainy, również na płaszczyźnie technologicznej.

Nie ma miejsca na prowizorkę

Wiceprezes Google mówił także o priorytetach Google, jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa i prywatności danych w rozwoju technologii. 

- Chcemy bezpieczniejszego internetu. To, co stworzymy teraz w zakresie komunikacji cyfrowej czy technologii chmurowej zostanie z nami na lata. Powinniśmy tworzyć nowe systemy z tą myślą i tworzyć rzeczy na tyle dobre, by mogły być z nami nawet do następnego stulecia - wskazywał.

- Unia ma rozsądne podejście. Rozumie, że budujemy system na lata. Jeśli chodzi o moje zdanie, uważam, że nie da się zainwestować w kwestie cyberbezpieczeństwa za dużo, tak istotna jest to kwestia - odpowiedział Hansen na pytanie Interii Biznes o to, jak ocenia poziom inwestycji UE w kwestie bezpieczeństwa cyfrowego.

- Nie powinniśmy uciekać od inwestowania w nowe technologie, takie jak AI. Odrzucanie ich do oddawanie poletka osobom, które chcą wykorzystać je do złych celów - wskazywał również Hansen.

Royal Hansen jest wiceprezesem ds. bezpieczeństwa w Google. Jest odpowiedzialny za kierowanie ogólną strategią bezpieczeństwa informacji w infrastrukturze technicznej firmy. Przed dołączeniem do Google Royal był wiceprezesem wykonawczym ds. ryzyka informatycznego w przedsiębiorstwie i bezpieczeństwa informacji w American Express. Pracował także dla banków inwestycyjnych Goldman Sachs oraz Morgan Stanley.

Martyna Maciuch

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »