Europejski Bank Centralny na gigantycznym minusie. Prawie 8 mld euro straty

Europejski Bank Centralny (EBC) zamknął 2024 rok ze stratą 7,9 mld euro. Strata ta zostanie wprawdzie pokryta przyszłymi zyskami banku - ale w jej wyniku nie będzie dystrybucji zysku do krajowych banków centralnych strefy euro.

W 2023 r. Europejski Bank Centralny też zanotował stratę finansową, jednak było ona była o 1,2 mld euro mniejsza, a to za sprawą uwolnienia rezerwy na ryzyko finansowe. Tymczasem - jak podał EBC, którego siedziba mieści się we Frankfurcie nad Menem - w 2024 r. żadne straty nie mogły zostać pokryte z tej rezerwy, ponieważ jej saldo wyniosło zero.

Skąd strata EBC? Bank centralny strefy euro się tłumaczy

W komunikacie wydanym w czwartek 20 lutego EBC podał, że straty te następują po wielu latach znacznych zysków i są wynikiem działań politycznych podjętych przez EBC i krajowe banki centralne strefy euro, koniecznych w celu utrzymania stabilności cen. 

Reklama

"Polityka ta wymagała od EBC rozszerzenia bilansu poprzez zakup aktywów finansowych, głównie o stałych stopach procentowych i długich terminach zapadalności. Towarzyszył temu odpowiedni wzrost zobowiązań, od których EBC płaci odsetki według zmiennych stóp procentowych" - wyjaśniał w komunikacie bank.

Europejski Bank Centralny na gigantycznym minusie. Strefa euro ma problem

Strata z 2024 r., podobnie jak strata z poprzedniego roku, pozostanie w bilansie EBC i zostanie rozliczona z przyszłych zysków. W jej wyniku EBC nie podzieli się jednak zyskiem z krajowymi bankami centralnymi strefy euro.

EBC współpracuje z bankami centralnymi tych państw UE, które przyjęły euro. Razem tworzą one tzw. Eurosystem.

EBC przyznaje, że w kolejnych latach też może być "pod kreską"

Europejski Bank Centralny zastrzegł, że może nadal ponosić straty w nadchodzących latach, ale straty te będą prawdopodobnie niższe niż te poniesione w latach 2023 i 2024. 

"Następnie EBC prawdopodobnie powróci do generowania zysków. W każdym razie EBC może działać skutecznie i wypełniać swój podstawowy mandat utrzymania stabilności cen, niezależnie od strat. Jego siłę finansową dodatkowo podkreśla jego kapitał i znaczne rachunki rewaluacyjne, które łącznie wyniosły 59 mld euro na koniec 2024 r., o 13 mld euro więcej niż na koniec roku 2023" - poinformowała instytucja, którą kieruje Christine Lagarde.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Europejski Bank Centralny (EBC) | strata | strefa euro
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »