Reklama

Europejski Bank Centralny podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego (EBC) pozostawiła podstawowe stopy procentowe bez zmian - podał bank w komunikacie. Benchmarkowa stopa procentowa kredytu refinansowego wynosi 0,25 proc. EBC obniżył stopę kredytu refinansowego o 25 pkt. bazowych w listopadzie. Stopa oprocentowania depozytów wynosi 0,0 proc.

Analitycy spodziewali się, że EBC utrzyma stopy procentowe na niezmienionym poziomie.

Stopy procentowe banku centralnego Anglii w czwartek pozostawiono bez zmian

Bank centralny Anglii (BoE) pozostawił stopy procentowe bez zmian - poinformował bank po zakończeniu posiedzenia w czwartek.

Benchmarkowa stopa procentowa repo wynosi 0,50 proc.

Bank utrzymuje ją na tym poziomie od maja 2009 r.

Analitycy oczekiwali w czwartek, że BoE pozostawi stopę repo bez zmian.

Bank utrzymał także podczas swojego spotkania target zakupu aktywów na poziomie 375 mld funtów. Jest to zgodne z oczekiwaniami analityków.

EBC powstrzymuje się od dodatkowego łagodzenia polityki pieniężnej wobec poprawy prognoz dla gospodarki strefy euro. EBC pozostawił wczoraj podstawowe stopy procentowe bez zmian. Stopa refinansowa nadal będzie wynosić 0,25%, a stopa depozytowa 0,0%. Jednocześnie EBC zapewnił, że zamierza utrzymywać stopy procentowe w strefie euro na obecnych niskich poziomach przez "wydłużony okres czasu", aby wspierać ożywienie gospodarcze. Wbrew oczekiwaniom części uczestników rynku, a zgodnie z naszymi przewidywaniami, EBC nie zdecydował się na niestandardowe metody złagodzenia polityki pieniężnej (nawet na rezygnację ze sterylizacji programu SMP). Do powstrzymania się przez EBC od dodatkowego złagodzenia polityki pieniężnej przyczyniła się poprawa perspektyw gospodarczych dla strefy euro. EBC podniósł prognozę dynamiki PKB w strefie euro. W tym roku EBC spodziewa się wzrostu PKB o 1,2% wobec wzrostu o 1,1% zakładanego w poprzedniej prognozie, opracowanej pod koniec ubiegłego roku. W latach 2015 i 2016 EBC prognozuje wzrost w strefie euro o odpowiednio 1,5% i 1,8%. Prezes EBC powiedział jednocześnie, że wciąż istnieje ryzyko pogorszenia się sytuacji w gospodarce strefy euro i dlatego EBC pozostaje gotowy do działania, jeśli będzie to konieczne. W odniesieniu do inflacji prognoza EBC zakłada, że w tym roku wyniesie ona 1% (wcześniej prognozowano 1,1%) w następnie ma przyśpieszyć do 1,3% w 2015 r. oraz 1,5% w 2016 r. Podtrzymujemy oczekiwania, że EBC nie zdecyduje się już na złagodzenie polityki pieniężnej w strefie euro.

Reklama

Piotr Bujak

Główny Ekonomista

Nordea Bank Polska S.A.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »