Europie grozi nowa fala migrantów. Szwedzki minister ostrzega
Minister ds. migracji Szwecji, Johan Forssell, ostrzegł, że eskalacja konfliktu izraelsko-irańskiego może doprowadzić do kolejnej fali migracji w kierunku Europy. Zaznaczył przy tym, że Szwecja nie może pozwolić sobie na przyjęcie tak licznych grup migrantów, jak miało to miejsce w 2015 roku.
"Nie możemy już powtórzyć tego błędu" - powiedział Forssell w poniedziałek.
W 2015 roku szwedzkie władze zezwoliły na składanie wniosków azylowych przez rekordową liczbę około 162 tys. osób, z czego większość przybyła z Syrii i Afganistanu.
Johan Forssell podkreślił, że szwedzki rząd zamierza kontynuować restrykcyjną politykę migracyjną. W razie nowej fali migracji Szwecja i Unia Europejska powinny skupić się na wsparciu Bliskiego Wschodu, ustanawiając strefy bezpieczeństwa i przekazując pomoc rozwojową.
W poniedziałek w Sztokholmie odbyło się spotkanie z udziałem unijnego komisarza ds. wewnętrznych i migracji Magnusa Brunnera, który zapewnił, że Komisja Europejska na bieżąco monitoruje sytuację na Bliskim Wschodzie. "Nie ma oznak, aby wiele osób uciekało z regionu" - przekazał.
Szwecja apeluje do Unii Europejskiej o podjęcie działań na rzecz umożliwienia powrotu Syryjczyków z Europy po ewentualnym upadku reżimu prezydenta Baszara al-Asada. W tej sprawie rząd wysłał list do władz Danii, która 1 lipca obejmie rotacyjne przewodnictwo w Radzie UE. Jak szacuje Forssell, ze Szwecji do Syrii może wrócić ok. 20 tys. osób, które nie będą już potrzebować ochrony prawnej.
Minister zaznaczył również, że konflikt izraelsko-irański nie powinien wpływać na decyzje dotyczące powrotu Syryjczyków.
W Sztokholmie Brunner spotkał się z Forssellem, ministerką ds. UE Jessiką Rosencrantz, ministerką finansów Elisabeth Svantesson, a także ministrem sprawiedliwości Gunnarem Stroemmerem.
"Pracujemy nad nowym systemem migracyjnym, skupiającym się na skutecznych powrotach i wzmocnionej współpracy międzynarodowej" - napisał Brunner na platformie X po swojej wizycie w Szwecji.
W 2024 roku Szwecja przyznała azyl zaledwie 6250 osobom - to najniższy wynik od 1985 roku.